Rezultat bun în cursa pentru EURO 2024: Kosovo a învins Israelul și face mai ușoară misiunea „tricolorilor”

Selecţionata Kosovo a învins naţionala Israelului cu scorul de 1-0 (1-0), duminică seara, la Prishtina, într-un meci din Grupa I a preliminariilor EURO 2024 la fotbal, din care face parte şi România. Unicul gol al partidei a fost marcat de Milot Rashica (41). Israelul a dominat jocul, dar kosovarii s-au apărat eroic, pe un teren mocirlos, aproape impracticabil.

Ermal Krasniqi, jucătorul echipei CFR Cluj, a avut o evoluţie bună, ratând o mare ocazie de gol pe final. Israelienii au încheiat meciul în zece oameni, Roy Revivo primind al doilea cartonaş galben în minutele adiţionale (90+4).

Oaspeţii l-au pierdut devreme şi pe Sagiv Yehezkal, care a ieşit accidentat după 22 de minute.

România ocupă primul loc în clasamentul Grupei I, cu 16 puncte (8 jocuri), urmată de Elveţia, 15 (7 j), Israel, 11 p (7 j), Kosovo, 10 p (8 j), Belarus, 6 p (8 j), Andorra, 2 p (8 j).

România va juca pe 18 noiembrie cu Israelul, la Felcsut (Ungaria), pe Stadionul Pancho (21:45), iar pe 21 noiembrie va înfrunta Elveţia, la Bucureşti, pe Arena Naţională (21:45).

Israelul va juca următorul meci pe 15 noiembrie, la Felcsut, cu Elveţia. (agerpres)