Repetiţie pentru play-off: ICIM a câştigat categoric la Iaşi

Univ.Goldiș ICIM Arad s-a impus în deplasarea din capitala Moldovei, trecând cu 77-59 de CS Politehnica Național Iași. Meciul a contat pentru etapa a 2-a din grupa valorică 7-10 a Ligii Naționale.

După succesul din etapa trecută cu Târgu Mureș (89-62), arădencele au obținut o nouă victorie la scor, rămânând în lupta pentru locul 7 la finalul sezonului regulat. Cu trei sportive de peste Ocean venite înaintea jocului cu ICIM, gazdele au ținut ritmul jocului doar în primele 10 minute, ca mai apoi, fetele pregătite de Bogdan Bulj să defileze pe parchet.

Cu 20 de puncte marcate în sfertul 2 și doar două primite, ICIM-ul a rezolvat încă de la pauza mare soarta disputei. Au urmat 20 de minute echilibrate cu intrarea pe teren și a jucătoarelor mai puțin folosite, iar finalul jocului a consemnat un succes logic al „galben-albastrelor,” la 18 lungimi diferență, scor 77-59.

Pentru formația arădeană urmează în campionat, confruntarea decisivă cu CS Teleorman Alexandria pentru prima poziție în clasamentul grupei 7-10 din Liga Națională de baschet feminin.

CS Politehnica Național Iaşi – Univ. Goldiş ICIM Arad 59-77 (22-24, 2-20, 19-16, 16-17)

Marcatoare:

Iaşi: Simmons 20 puncte, Aursulesei 11 (1×3), Jennings 10, Ciotir 7 (1×3), Măgurean 4, Adams 3 (1×3), Dănălache 2, Iftimescu 2. A mai jucat: Dănilă

Arad: Pasic 21 puncte (2×3), Hadzovic 18 (1×3), Stroman 15, McGuire 10 (1×3), Karakasevic 6, Nagy 5, Mercea 2. Au mai jucat: Moraru, Demeter, Zidaru.
Sursă: baschetarad.ro