Remontada pariziană în Barcelona! PSG – Dortmund, prima semifinală de Liga Campionilor

Paris Saint-Germain s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe FC Barcelona cu scorul de 4-1 (1-1), marţi seara, în deplasare, în manşa secundă a sferturilor de finală. După ce a câştigat pe Parc des Princes cu 3-2, FC Barcelona a plătit preţul faptului că a rămas în zece jucători după o jumătate de oră de joc, când Araujo a fost eliminat pentru un fault de ultim apărător asupra lui Barcola. Raphinha (12) a deschis scorul pentru catalani, dar PSG a înscris de patru ori până la final, prin Ousmane Dembele (40), Vitinha (54) şi Kylian Mbappe (61 – penalty, 89). Meciul a fost arbitrat de românul Istvan Kovacs, care a avut parte de un meci dificil, tensionat, cu multe proteste din partea gazdelor, dar toate deciziile importante au fost corecte. Parizienii, care nu mai atinseseră semifinalele din 2021, vor juca în penultimul act contra Borussiei Dortmund.

Istvan Kovacs a luat deciziile corecte, în ciuda protestelor catalanilor

A fost seară neagră pentru echipele spaniole, asta pentru că Borussia Dortmund s-a calificat și ea în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins-o spectaculos pe Atletico Madrid cu scorul de 4-2 (2-0), pe teren propriu, în manşa secundă a sferturilor de finală. Borussia a reuşit să întoarcă scorul după ce Atletico se impusese cu 2-1 în prima manşă. Echipa antrenată de Edin Terzic s-a impus prin golurile marcate de Julian Brandt (34), Ian Maatsen (39), Niclas Fullkrug (71) şi Marcel Sabitzer (74), după ce Atletico egalase la un moment dat prin autogolul lui Mats Hummels (49) şi reuşita lui Angel Correa (64). Borussia nu mai atinsese semifinalele competiţiei din sezonul 2012/13.