PUNCTUL SPERANTEI : FC BIHOR – SOIMII PINCOTA 0-0

Şoimii Pîncota şi-a îndeplinit doar jumătate din obiectivul pe care şi l-a propus astăzi la Oradea, în derby-ul suferinţei din „B2”. „Alb-negrii” au remizat, scor 0-0, cu FC Bihor, la capătul unui meci anost, cu puţine faze de poartă, în care ambele echipe au fost preocupate mai degrabă să nu piardă. Bihorenii au început mai bine meciul de pe stadionul „Iuliu Bodola”, dovedindu-se periculoşi în start, cu Lukacs şi Cigan în prim-plan. Cea mai mare ocazie a primei reprize s-a consemnat în minutul 21, când Străuţ a şutat violent de la 12 metri, iar mingea deviată de Suciu a trecut milimetric pe lângă poartă. Pîncota a preferat cartea contraatacului, iar ocaziile mari au lipsit la poarta gazdelor, doar şutul-centrare al lui Pantea dându-i ceva emoţii lui Fildan, care a scos de sub transversală. În minutul 37, Irimia a reţinut mingea trimisă periculos, cu capul, din doar şapte metri, de activul Cigan, astfel că la pauză s-a intrat cu scor alb, 0-0.

Nimeni nu a riscat prea mult

Partea a doua s-a desfăşurat după acelaşi scenariu, cu gazdele ceva mai insistente, dar având în faţă un lacăt defensiv bine pus la punct de Dan Cuedan. Cigan şi-a mai creat două ocazii după pauză, dar de fiecare dată a ratat de puţin ţinta. Polgar a cedat nervos în minutul 70, când a fost schimbat, şutând înspre banca proprie de rezervă. „Şoimii” au forţat ceva mai mult pe final, Sălăjan şi Dubeştean fiind de fiecare dată ghiciţi de Fildan, aflat la post. S-a terminat 0-0, rezultat care avantajează mai mult Pîncota, echipă care rămâne pe locul 9 în clasament şi îşi păstrează avansul de un punct faţă de bihoreni. Gruparea din Podgorie mai are de disputat în acest an două meciuri, acasă cu Olimpia şi în deplasare la Slatina, iar conform obiectivului impus de conducere, trebuie să le câştige pe amândouă.

FC Bihor: Fildan – Mihuț (76 Bactăr), Letan, Fl. Lazăr, Lorincz (86 Z.Lukacs) – Zanardini (57 Dobrescu), Străuţ, Haș, Pop – Cigan, R.Lukacs.

Pîncota: Irimia – Maghici, Lengyel, Lung, Siminic – Pantea, Suciu, Dubeștean, Bulzan (83 Sălăjan) – Polgar (70 Gîlcă) – Alin Mihai (90 Huţanu).

Arbitri: Dorin Voina (Reșița) – Adrian Vornicu, Ciprian Iovu (ambii din Botoșani).