REMIZA LA ORADEA SI PINCOTA SPERA SA EVITE BARAJUL DE SALVARE

Şoimii Pîncota a obţinut, astăzi, a doua remiză în play-out-ul seriei de vest a Ligii a II-a. Trupa pregătită de Ionuţ Popa a repetat figura din prima etapă, de la Caransebeş şi s-a întors cu un punct preţios şi de la Oradea, scor 0-0. Meciul de pe stadionul Iuliu Bodola, considerat foarte important în lupta pentru evitarea locului 10, care duce la barajul de evitare a retrogradării, a fost destul de animat, cu ambele echipe trecând în câteva rânduri pe lângă gol. Debutul a fost încins: Florin Pop putea deschide scorul în minutul 4, dar a trimis mingea cu capul în transversală, pentru ca peste trei minute şutul lui Gavrilescu, din 15 metri, să fie respins din faţa liniei porţii de Mihuţ. Cea mai mare ocazie a primei părţi s-a consemnat în minutul 28, atunci când Irimia a respins şutul lui Cigan, rămas singur în careu. Debutul animat de meci nu s-a repetat și după pauză, jucându-se în general echilibrat.

„Şoimii” au acum avantajul programului

Fiecare echipă a avut câteva zvâcniri, dar nimeni nu a mai riscat, iar duelul salvării s-a încheiat nedecis, scor 0-0, la fel ca în precedentele întâlniri ale sezonului. Rezultat care nu schimbă foarte mult situaţia din clasament, cu Pîncota rămasă în continuare ultima în play-out-ul din „B2”, dar la doar un punct în spatele Bihorului. „Şoimii” au acum avantajul programului, cu meci direct în faţa orădenilor în Podgorie. În celălalt meci disputat astăzi în play-out, CSM Râmnicu Vâlcea s-a impus cu 1-0 în faţa lui FC Caransebeş, prin golul marcat de Staicu în minutul 22.

Casetă tehnică:

FC Bihor: Fildan – Mihuț (82 Dobrescu), Bactăr, Fl. Lazăr, Letan – Țoca (65 Ember), Sorian – Fl. Pop, Andor, Ban – Cigan (45 Achim).

Pîncota: Irimia – Maghici, Rusu, Traore, Siminic – Polgar (35 Burian), Dubeștean, Issa, Suciu (78 Cuedan), Vladu – Gavrilescu (88 Huţanu).

Arbitri: Florin Mazilu (Satu Mare) – Cristian Lucaci, Radu Despa (ambii Satu Mare). Observatori: Mircea Ciglenean (Cluj), Viorel Lolea (Reșița).