Remiză cenuşie, în ton cu vremea: UTA şi Viitorul s-au anulat reciproc într-un 0-0 plictisitor

UTA şi Viitorul Constanţa au făcut un meci cenuşiu în această seară, în ton cu vremea şi au încheiat la egalitate, scor 0-0, meci contând pentru etapa a 16-a din Liga 1, prima a returului. Cu numeroase probleme de lot şi două noutăţi în primul 11, achiziţiile Vorobjovas şi Roger, Balint a încercat să profite de punctele forte ale echipei sale, însă fără succes. Prima repriză a fost echilibrată şi disputată, dar cu puţine faze de poartă, practic ocaziile mari lipsind la cele două porţi. Pe o fulguială continuă şi un teren moale, UTA şi Viitorul s-au anulat reciproc. Folosit aşa cum anticipam în avanposturi, lângă Hora, brazilianul Roger a fost cel mai periculos jucător al „Bătrânei Doamne”, având două şarje ofensive în careul oaspeţilor, fără însă a-l surprinde pe Cojocaru. Acelaşi fotbalist sud-american a scos în minutul 38 o lovitură liberă de la 18 metri, dar Hora a şutat slab, peste poartă. Deşi a încercat mult, Viitorul a fost cu adevărat periculoasă abia pe finalul primei reprize, atunci când Ganea nu a reuşit să pună latul din doar şapte metri, la o centrare bună a lui De Nooijer. Mitanul secund a fost şi mai slab şi de uzură decât primul, cu două echipe preocupate mai mult să nu ia gol şi care parcă s-au mulţumit cu remiza, la felul cum au evoluat. Deşi a mutat la pauză cu Măţan, Rednic nu a reuşit să desfacă defensiva organizată a UTA-ei. Hora putea aduce o victorie importantă, dar a irosit două bune situaţii de a marca. Până la final nu am mai consemnat mare lucru în afara schimbărilor celor doi antrenori şi a eliminării lui Ghiţă, care a văzut al doilea galben în minutul 82, după un fault dur la Roşu.

Nicio ocazie mare de gol: rezultat pe măsura jocului…

Deşi a avut superioritate numerică mai bine de zece minute, UTA a măcinat în gol şi nu a reuşit să marcheze, doar un şut blocat al nou intratului Antal, de la 16 metri, aducând ceva pericol la poarta formaţiei de la malul mării. Cu siguranţă au contat şi mutările neinspirat de defensive ale lui Balint, care a renunţat cu un sfert de oră înainte de final la singurii oameni ce au mai reuşit să destabilizeze, pe alocuri, apărarea adversă, Roger şi Denis Rusu. S-a terminat echitabil, 0-0, rezultat ce nu prea ar trebui să mulţumească nici una din echipe: UTA îşi continuă practic seria rezultatelor slabe de pe teren propriu şi a meciurilor la rând fără gol marcat. Arădenii au marcat doar o dată în ultimele cinci partide, asta în condiţiile în care au jucat de trei ori acasă! De cealaltă parte, Viitorul lui Rednic a arătat foarte puţine la Arad, fiind departe de acea echipă ce făcea furori acum câţiva ani în cursa spre titlu. Punct care o lasă pe UTA pe locul 11, doar o victorie a Astrei la FCSB făcând ca „roş-albii” să mai piardă o poziţie în clasament după prima rundă a returului. Etapa viitoare, UTA are meci important, marţi, la Voluntari, cu o echipă de nivelul ei şi de unde se pot obţine puncte. (foto: UTA Arad, Facebook)

Formaţii:

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Erico da Silva, Benga, Roumpoulakou – Oroian (60 Antal), Albu, Vorobjovas, D.Rusu (73 Miculescu)– Roger jr. (73 Roşu), Hora. Antrenor: Laszlo Balint.

Viitorul: Cojocaru – Boboc (67 Haită, 84 Mladen), Dobrosavlevici, Ghiță, De Nooijer – Benzar (78 Dussaut), Artean, Ciobanu – Ely Fernandes (67 Sabala), Luckassen, G.Ganea (46 Măţan). Antrenor: Mircea Rednic.

Arbitri: Lucian Rusandu – Imre Bucsi (ambii din Sfântu Gheorghe), Stelian Slabu (Brașov).