A reînceput spectacolul! Surpriză la Torino, în Liga Campionilor

Tottenham a făcut un pas important în tentativa de a se califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după 2-2 cu Juventus, la Torino, în timp ce Manchester City îşi poate face deja planuri pentru faza următoare a competiţiei, graţie succesului clar din Elveţia, 4-0 cu Basel.

Cu un singur gol primit în precedentele 16 partide în toate competiţiile, Juve a aşteptat-o cu optimism pe Tottenham. Iar capitalul de încredere al italienilor a crescut încă din startul partidei. Gonzalo Higuain a marcat cea mai rapidă „dublă” din istoria UCL, cu o execuţie din poziţie suspectă de offisde şi din penalty, iar campioana Italiei avea 2-0 după mai puţin de 10 minute de joc.

Harry Kane i-a readus în joc pe londonezi, apoi Higuain a ratat şansa hat-trick-ului, şutând în transversală al doilea penalty primit de bianconeri. În loc de 3-1 înainte de pauză, s-a făcut 2-2 în minutul 71, când Christian Eriksen a executat o lovitură liberă la care Gianluigi Buffon a luat gol pe colţul său.

Celălalt meci al serii nu a avut istoric. Manchester City conducea cu 3-0 după 23 de minute la Basel, prin golurile marcate de Ilkay Gundogan, Bernardo Silva şi Sergio Aguero, pentru ca în repriza a doua Gundogan să mai înscrie o dată şi să consfinţească un succes fără emoţii pentru echipa lui Pep Guardiola.

Optimile de finală ale UCL continuă miercuri seară, când se va juca marele şoc al acestei faze, Real Madrid – Paris St. Germain şi FC Porto – Liverpool. (digisport.ro)