„Regele” Hagi câștigă în stil italian la Arad, iar UTA rămâne pe loc de retrogradare!

UTA a jucat în această seară în cadrul etapei a 27-a a Superligii pe Arena „Francisc Neuman”, în compania liderului Farul Constanța. Susținuți de aproximativ 9.000 de spectatori, arădenii veneau după două rezultate utile, 3-1 cu FC Botoșani și 0-0, la Sibiu, cu FC Hermannstadt și aveau nevoie să își continue seria pozitivă pentru a evada din zona retrogradabilă. De cealaltă parte, Gică Hagi nu l-a deplasat pe Băluță, odihnit și și-a ținut cuvântul, titularizându-l pe Sali în trioul ofensiv, alături de Alibec și Louis Munteanu. Laszlo Balint nu a contat, din nou, din motive tehnico-tactice pe Iacob, Keseru sau Stahl și a mers pe mâna echipei aliniată și la Sibiu, lăsându-l din nou surprinzător în afara formulei de start pe Otele, semn că brazilianul Roger este favoritul antrenorului. Prima repriză a fost extrem de slabă și anostă, cu un lider Farul ce nu și-a arătat deloc locul din clasament. Practic, trupa „Regelui” a fost discretă de la mijloc în sus, unde în ciuda zbaterilor lui Alibec, nu a produs mare lucru. Singura scuză ar fi terenul prost de la Arad, dar chiar și așa ne așteptam la mai mult fotbal. În schimb, UTA a fost mai determinată și insistentă, însă i-a lipsit ca aproape întotdeauna calitatea și ultima pasă. Practic, a fost nevoie de prelungirile primei reprize să consemnăm prima ocazie importantă a meciului, la poarta celor de la Farul: Roger a centrat din lovitură liberă de pe dreapta, iar după un carambol mingea a ajuns la Chindriș, care de la șase metri a reluat cu capul peste poartă.

După o primă repriză slabă, puștiul Mazilu a făcut diferența cu o reușită superbă

Balint a înțeles că fără Otele nu are forță și imprevizibilitate în atac și a mutat la pauză, în vreme ce Hagi a mers pe aceeași distribuție. Intrarea nigerianului s-a făcut repede simțită, Otele centrând perfect pentru Milosevic, însă muntenegreanul a luftat din doar șapte metri, singur cu Aioani. La un minut distanță, Alibec a acuzat un fault în careu, dar nu s-a acordat nimic, deși faza s-a verificat la VAR. În minutul 57, o altă fază controversată a avut loc spre poarta cealaltă, cursa excelentă a lui Rareș Pop fiind oprită de Nedelcu, care a luat doar galben. Utiștii au vrut eliminare pentru fault în postură de ultim apărător, dar în lateral apăruse un alt jucător al Farului și nici VAR-ul nu a intervenit. Anton a șutat în zid din lovitura liberă de la 20 de metri. Deschiderea scorului s-a produs după exact o oră de joc, atunci când nou intratul Mazilu a înscris după o cursă frumoasă de aproape 40 de metri, l-a depășit în viteză pe Benga și a marcat cu un șut la colțul lung din zece metri lateral dreapta, 0-1. Replica a venit repede din piciorul lui Otele, care și-a făcut bine o minge la 23 de metri și a șutat puțin peste poartă.

Două faze controversate: Alibec a cerut penalty, UTA eliminare la Nedelcu!

Același activ Otele a creat pericol și i-a pus de data asta mingea pe tavă lui Barbosa, care a fost lent și a tras din careu într-un adversar, iar din cornerul rezultat nu a ieșit nimic notabil. UTA a forțat în ultimul sfert de oră, dar abia în prelungiri a fost ocazie mare, când Benga a șutat puțin alături din vreo 18 metri. Farul s-a apărat eroic și a rezistat până la final în fața unui forcing roș-alb fără cap și luciditate, cu centrări la bătaie și execuții ratate. Liderul câștigă în stil italian la Arad, cu 1-0 și își menține poziția, în vreme ce UTA pierde o nouă ocazie, poate ultima accesibilă dacă ne uităm la programul ultimelor trei etape, de a evada de pe locul 15, direct retrogradabil. Vin vremuri tot mai grele pentru Bătrâna Doamnă, pentru care urmează săptămâna viitoare două meciuri infernale, joi, în deplasare la campioana CFR Cluj și duminică acasă, pe teren propriu cu FCSB.

UTA: Balauru – Benzar (13 Vukcevic), Chindriș, Benga, Abeid – Batha (64 Cascini), Anton Roger (46 Otele), Ubbink (64 Barbosa), R.Pop – Milosevic (78 Postolachi).

Farul: Aioani – Sîrbu (54 Kiki), Larie, Popescu, Borza (71 Boli) – Artean, Nedelcu, Grameni (82 Casap) – Sali (54 Mazilu), Alibec, L.Munteanu (71 Morar).

Arbitri: Szabolcs Kovacs – Ciprian Danșa (ambii din Carei – Satu Mare), Adrian Popescu (Craiova). Rezervă: Iuliana Demetrescu (Râmnicu-Vâlcea).

Camera VAR: Cătălin Popa și Gabriel Stroe (ambii din Pitești)

Observator FRF: Ioan Onicaș (Zalău).

Observator LPF: Romulus Gabor.