Rednic prinde curaj după egalul cu Rapid: ”Lucrurile încep să meargă, acum chiar am lot!”

La finalul meciului cu Rapid, scor 2-2, Mircea Rednic (61 de ani), antrenorul celor de la UTA, a glumit pe seama fazei din minutul 42, când pe reluare se vede clar că mingea trimisă de Stolnik a depășit linia porții, gol nevalidat nici măcar de VAR.  Rednic nu a insistat prea mult pe această fază, ci s-a declarat nemulțumit de modul în care au fost surprinși elevii săi de adversarii de la Rapid.

”Așa se pare (n.r. că mingea ar fi intrat în poartă). Cred că nu s-a văzut de la nocturnă. Nu vreau…, vreau să vorbesc despre meci. Nu mai contează. A fost un meci bun pentru echipa noastră cu toate problemele, pe un teren neutru. Eu zic că ne-am descurcat foarte bine. Nu pot să spun că mă mulțumesc cu un punct. Nu e prima oară când Petrila accelerează pe zonă centrală. Ne-au surprins cu două faze. Nu aveam voie să fim surprinși. Au fost două faze de relaxare. Mă bucur de Kevin Luckassen, care a rezistat 75 de minute. Foarte bine a fost. Mi-aș fi dorit să câștigăm. Jocul a fost bun.

Trebuie să ne adaptăm. Acum urmează un meci joi. E o deplasare mai lungă, dar acum chiar am lot. Lucrurile o să fie mult mai bine. Acum nu am de ce să mă plâng. Azi am început cu opt români. Lucrurile încep să meargă și la UTA. Suporterii au fost alături de echipă, e de bun augur. E soluția cea mai bună (n.r. să joace la Oradea), ținând cont de situație”, a declarat Mircea Rednic, după meciul cu Rapid.

Sunt mereu motivat, sigur, acum am avut ceva extra pentru acest meci. A fost un meci greu. Au avut două ocazii și au marcat. În repriza a doua noi meritam mai mult. Avem mulți jucători noi, e bine că nu am pierdut și sperăm că vom obține și victorii. Atmosfera a fost foarte frumoasă, au fost mulți suporteri, a spus Kevin Luckassen, după meciul de la Oradea.

Bergodi regretă punctele pierdute: ”Suntem dezamăgiți, dar mergem înainte”

Cristiano Bergodi (59 de ani), antrenorul celor de la Rapid, s-a arătat nemulțumit faptul că elevii săi nu au reușit să țină de rezultat la scorul de 2-1 și să obțină cele 3 puncte din această partidă.  ”A fost un meci bun. Păcat că am dat două goluri în deplasare și am luat două goluri, primul venit de pe urma unui contraatac după o lovitură de colț și la al doilea nu l-am urmărit pe jucătorul care a centrat. E un punct în deplasare, dar trebuia să câștigăm, am condus cu 2-1.  Al doilea gol a venit în a doua repriză, când ei (n.r. cei de la UTA) nu au făcut nimic. După am riscat chiar și să pierdem meciul. Păcat și de greșelile noastre. Suntem toți dezamăgiți, pentru că credeam că se putea câștiga acest meci.

Erau importante cele trei puncte cu UTA. Păcat că am pierdut două puncte. Mergem înainte. Nu trebuie să facem din acest rezultat o tragedie. Din păcate, aceste două goluri pe care le-am luat trebuie să le analizăm. Trebuie să avem răbdare și să mergem înainte. Nu cred că trebuie să ne afecteze acest rezultat, după un punct luat și după o prestație bună în deplasare, a spus Bergodi, la flash-interviu.