Rednic nu e mulțumit după victoria din Cupă: „Încerc să-mi controlez emoțiile și supărările”

UTA a făcut o primă repriză slabă și la Buzău, în prima partidă din cadrul etapei inaugurale a Grupei D a Cupei României, dar a revenit după pauză, ajutată și de gafa portarului gazdelor, camerunezul Haymamba. Totuși, trebuie ținut cont că Rednic a folosit multe rezerve sau jucători încă neangrenați în echipă, cum e și cazul lui Ofosu, aflat la debut. Antrenorul echipei arădene a tras concluziile după victoria din Crâng: „Încerc să-mi controlez emoțiile și supărările, dar mai ales în prima repriză chiar am fost supărat pe atitudinea unor jucători. Îi înțeleg și pe ei, pentru că au venit foarte târziu și nu am avut posibilitatea să facem meciuri amicale ca să pot să îi văd. Eu sunt foarte exigent și ei trebuie să înțeleagă că nu e corect și normal să ne comportăm precum în prima repriză. Am fost dominați de Buzău și, nu numai că au avut posesie, dar au și dat gol și au mai avut încă o ocazie de a înscrie. La 2-0 nu știu ce se întâmpla. La pauză trebuia să schimb, n-aș fi vrut, ținând cont că sâmbătă jucăm cu Voluntari un meci foarte important. E clar că s-a văzut calitatea și jocul nostru a fost mult mai bun. Cupa este un obiectiv și trebuie să ne jucăm șansa. Nu ne interesează neapărat ce fac restul, mai avem două meciuri acasă. În primul rând e un obiectiv al nostru să trecem de grupe și după aia să vedem ce este de făcut”, a spus Mircea Rednic la finalul meciului câștigat cu 2-1 la Buzău.

De la Cupă la SuperLiga: „Voluntariul vine la noi cu un moral bun”

FC Voluntari are și ea 3 puncte în Grupa D, dar cucerite chiar în fața campioanei Farul, chiar înainte de de deplasarea de la Arad, din SuperLigă. „A fost un meci de Cupă, dar Voluntariul vine sâmbătă la noi și totuși are un moral bun, pe fondul unui meci câștigat contra echipei campioane. Am și protejat doi jucători, care au evoluat mai mult, Cooper nu s-a simțit prea bine zilele astea, a avut o ușoară răceală, iar Micovschi a acuzat o oboseală”, a mai afirmat „Puriul”. În schimb, tot în grupa UTA-ei, Tunariul a furnizat surpriza, fiind chiar aproape de victorie, 1-1 cu CSU Craiova. Delegația utistă a plecat imediat după meci spre București, unde, în jurul orei 22 a avut avion spre Timișoara. De astăzi, utiștii pregătesc confruntarea cu FC Voluntari, de sâmbătă, de la ora 14:30, de pe arena „Francisc Neuman”.