Rednic nu disperă după eșecul dur cu ungurii: „Ne interesează să reluăm bine campionatul”

UTA a încheiat astăzi semi-cantonamentul din această iarnă cu un amical la Budapesta, împotriva lui Honved, locul 11 în liga secundă maghiară, scor 3-0 în favoarea adversarei. Fără destui titulari, cei mai mulți cu probleme medicale, Mircea Rednic a tras concluziile la final: „A fost un antrenament bun, în condiții bune. Toți cei care n-au avut probleme medicale au jucat. Ăsta e fotbalul, ai două ocazii, în loc să fie 2-0 pentru noi, au avut ei 2-0 la pauză și 3-0 la final. Au fost și momente bune, dar pe faza de apărare am suferit, am primit două goluri din faze fixe și unul dintr-un șut de la 20 de metri. După nouă zile grele de pregătire toată lumea suferă din punct de vedere fizic, sunt obosiți. Dar e ok, pe noi ne interesează să stăm bine la meciul cu FCSB. Mă bucur că am reușit să facem aceste două jocuri, în condiții bune, chiar nu regret deloc că n-am plecat în Antalya.”

UTA a avut șapte absenți, dar cei mai mulți revin de luni în program

Luckassen, Fabry, Mihai, Kucher, Marku și Omondi au rămas la Arad, iar Aly Abeid este plecat la echipa națională. Rednic le-a oferit minute celor doi fotbaliști aflați în probe, Răzvan Trif și David Vraciu, dar și lui Ariel Lopez, care a semnat ieri: „Nu poți să-i judeci după o săptămână, avem răbdare, mai e timp. Mai mult ca sigur, jucătorii care au rămas acasă vor intra de luni în program normal, n-am vrut să risc, au fost protejați, pe noi ne interesează să începem campionatul foarte bine. Mai mult ca sigur o să apară noutăți. Și astăzi s-a văzut, sunt unii jucători care încă nu s-au adaptat sau au limite și ne vom întări în săptămâna care vine”, a declarat experimentatul antrenor. UTA dispută primul meci oficial al anului luni, 22 ianuarie, ora 20, în deplasare cu liderul FCSB.