Rednic își strigă frustrarea: ”Scorul nu reflectă realitatea, puteam chiar să câștigăm!”

După meciul cu Rapid, pierdut cu 4-1, Mircea Rednic a transmis că scorul nu reflectă realitatea din teren și că UTA putea obține chiar victoria, însă greșelile mari din defensivă au contat decisiv! De altfel, Rednic a exprimat în două cuvinte modul în care s-a desfășurat jocul, ”ziua cadourilor”.

Am pornit de la 1-0, după, o fază fixă, 2-0. Apoi am revenit în joc, a venit golul nostru, ne-a dat mai mult curaj. Am început repriza a doua foarte bine, i-am dominat, am avut ocazii. În loc să vină golul de 2-2, am luat noi gol. Le-am făcut cadouri, astăzi a fost ziua cadourilor. Am avut 25 de minute bune, am avut ocazii clare. Mingea a trecut milimetric, nu am avut nici șansă. Păcat, mai ales că e scorul ăsta, 4-1, se gândește lumea ce ne-a dominat Rapidul. Realitatea nu e asta.

La golul patru, cascadorii râsului! Tu, arbitru, ce faci? Trebuie să te poziționezi, nu să stai în mijlocul terenului. Așa, la 4-1, dă urât. Îmi pare că scorul e prea drastic.  Le-am zis la pauză să aibă încredere, că știu ce înseamnă să conduci cu 2-0 și să intri cu 2-1 la pauză.

Eu spun că puteam și să câștigăm. Și reacția publicului a fost negativă, pentru că ei nu aveau soluții, i-am blocat foarte bine. Au fost greșeli mari, decisive. La trei goluri au fost greșeli pe care nu ar trebui să le facă”, a declarat Mircea Rednic.

Benga consideră că greșelile personale au decis meciul din Giulești

Alexandru Benga, fundașul central al ”Bătrânei Doamne”, și-a asumat greșeala de la primul gol și a subliniat că echipa sa nu a reușit să fructifice ocaziile pe care le-a avut.

”A fost o greșeală personală. Am fost la un pas să o repar, dar nu am reușit în final. Cred că aceste trei erori personale au decis soarta meciului. După ce am primit cele două goluri, am reechilibrat partida.

La începutul reprizei secunde am avut ocazii și puteam să egalăm. După, a urmat iar o greșeală personală și s-a terminat meciul. Îmi pare rău că am pierdut această partidă. Am sentimente întortocheate în stomac.

Am fost între două decizii. Să joc cu portarul sau cu colegul meu de linie, cu fundașul central. Și în viață când ești între două, nu e bine. Trebuie să iei o decizie și să te ții de ea. Trebuia să știu să gestionez această situație”, a declarat Alexandru Benga la flash-interviu. (digisport.ro, foto: sportpictures)