Rednic își anunță revenirea pe banca UTA-ei, la Botoșani: „Am acordul medicului, vin cu entuziasm”

Cu ocazia deplasării de la Botoșani, Mircea Rednic revine pe banca UTA-ei după operația la inimă și cele trei săptămâni de pauză prescrise de medici și pe care antrenorul arădenilor le-a driblat cât a putut. „Puriul” intra în vestiarul echipei a doua zi de la externare și pe terenul de antrenament după o săptămână. Totuși, experimentatul tehnician a stat departe de emoțiile de pe bancă la meciurile oficiale, cel de la Sfântu Gheorghe, pentru care nu a făcut nici deplasarea și cel de acasă, cu Universitatea Cluj, unde însă s-a aflat la stadion și chiar a intrat în vestiar, certându-și jucătorii atât la pauză cât și la final. Sâmbătă, ora 18:45, Rednic va fi pe bancă pentru prima oară de la operație, la meciul din deplasare cu FC Botoșani:

„Am făcut o greșeală, fiind așa aproape, nu e bine și jucătorii au simțit lucrul ăsta. Una e când ești pe bancă și alta e când ești la tribună, dar asta nu înseamnă că prezența mea va garanta victoria. Acum am acordul doctorului să particip și la antrenamente și pot sta și pe bancă. Sunt bine, vin cu un entuziasm pe care băieții mei nu l-au avut în ultima etapă, în ultimul meci și chiar am fost supărat pe ei. I-am și certat, de obicei nu-i cert, vorbesc constructiv, dar acum n-am mai rezistat. Veneau după două meciuri bune, chiar dacă meciul cu Sepsi s-a pierdut, am luat gol în minutul 93 dintr-o lovitură liberă. Nu trebuia să pierdem un punct acolo și un punct și aici”, a spus antrenorul arădenilor.