Rednic este mulțumit după primul amical: „Cel mai important e că am câștigat, un antrenament bun”

UTA s-a impus miercuri, 1-0 la Mako, contra divizionarei secunde maghiare FC Ajka. Unicul gol a fost înscris de Cooper, iar Mircea Rednic s-a declarat mulțumit. Antrenorul echipei arădene a rulat tot lotul avut la dispoziție și la final a tras concluziile: „Am câștigat, asta e cel mai important, dar mi-a plăcut, un antrenament bun, în care toți jucătorii au avut posibilitatea să joace, minim 45 de minute. Sunt mulțumit, ca efort, ca atitudine, pe un teren sintetic, cu care nu am fost obișnuiți, dar s-au descurcat bine. Jucătorii care nu au putut să facă deplasarea vor intra de săptămâna viitoare normal. Principalul obiectiv a fost cel fizic, am avut ritm bun, atât pe faza de atac, cât și în apărare, le-am cerut să nu se accidenteze în primul rând. E bine pentru moral că am câștigat. Mai sunt jucători care au nevoie de minute, mă refer la Stefanos (n.a Stroungis), care n-a jucat anul trecut. Mi-a plăcut, am jucat cu două sisteme, în prima repriză 4-2-3-1, după care cu 5-3-2 și a funcționat, a fost bine.”

UTA joacă sâmbătă, la Budapesta, cu Honved

Rednic a testat și cei doi fotbaliști aflați în probe. Răzvan Trif a fost titular și a jucat până la pauză, iar David Vraciu a intrat în minutul 75. Impresia de până acum este pozitivă, însă antrenorul arădenilor nu a dat vreun verdict în privința celor doi: „Încă nu vreau să vorbesc despre cei noi sosiți, pentru că e primul meci, au două-trei zile de antrenament, vorbim după meciul cu Honved. Dar, modul în care ei se prezintă e pozitiv, e ok.” Sâmbătă, de la ora 14, UTA o va înfrunta la Budapesta pe Honved, o altă divizionară secundă din Ungaria, în cel de-al doilea meci amical al iernii. În cadrul rundei cu numărul 22 a SuperLigii, arădenii joacă pe „Arena Națională” cu FCSB luni, 22 ianuarie, de la ora 20.