(Re)debut ratat pentru Contra, la Dinamo! UTA este pe 10, după două etape

În ultimul meci al etapei a doua din Liga 1, Chindia a furnizat, aseară, surpriza în faţa lui Dinamo. Cu şapte cazuri de coronavirus în lot, aici incluzându-l şi pe antrenorul Emil Săndoi, formaţia din cetatea Chindiei i-a stricat (re)debutul la Dinamo lui Cosmin Contra, echipa sa terminând meciul în genunchi, fără niciun şut pe poartă! Unicul gol al partidei disputate pe stadionul  „Ilie Oană” din Ploieşti, unde Chindia îşi dispută meciurile de acasă, a fost înscris de ex-utistul Daniel Florea, care a marcat în prelungirile primei reprize din pasa lui Diaz.

Aşadar, până la reluarea campionatului, de peste zece zile, UTA ocupă locul 10 în clasamentul Ligii 1. Neînvinsă şi cu două puncte adunate, „Bătrâna Doamnă” e în faţa unor formaţii mai bine cotate, precum Astra, Viitorul, Sepsi sau Dinamo, dar concluzii despre situaţia din clasament putem trage abia după vreo opt etape, la jumătatea turului.

D. Florea 45+2

Etapa următoare (11-14 septembrie): Clinceni – Chindia, Dinamo – Botoșani, Poli Iași – Gaz Metan, FC Argeș – UTA, Voluntari – FCSB, Viitorul – CS Universitatea, Astra – Sepsi, CFR Cluj – Hermannstadt.