Real şi City au avantaj după manşa tur a sferturilor UCL! Haţegan, contestat de nemţi

Real Madrid a învins-o pe Liverpool cu scorul de 3-1, marţi seara, pe teren propriu, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Echipa antrenată de Zinedine Zidane s-a impus prin golurile marcate de Vinicius Junior (27, 65) şi Marco Asensio (36), care a profitat de o eroare a lui Trent Alexander-Arnold. Pentru ”cormorani” a înscris egipteanul Mohamed Salah (51). Meciul s-a încheiat cu acelaşi scor ca în finala ediţiei 2018 a competiţiei, Realul fiind favorită acum la calificare. Manşa secundă va avea loc pe 14 aprilie, pe Anfield, iar câştigătoarea va juca în semifinale cu FC Porto sau Chelsea. Tot aseară, Manchester City a învins-o pe Borussia Dortmund cu scorul de 2-1, pe teren propriu, după un final dramatic, în manşa tur a sferturilor de finală din UCL.

Arbitrul arădean, salvat de VAR la un penalty acordat greşit

Belgianul Kevin De Bruyne (19) a deschis scorul pentru echipa pregătită de Pep Guardiola, în urma unei erori a lui Emre Can, Borussia a egalat prin Marco Reus (84), servit de Erling Haaland, dar gazdele au smuls victoria în ultimul minut regulamentar, prin golul lui Phil Foden (90), din pasa lui Ilkay Gundogan, confirmat după arbitrajul video. Meciul a fost arbitrat la centru de Ovidiu Haţegan, delegat în premieră într-o fază atât de avansată a competiţiei. Arădeanul a avut un meci greu, fiind salvat de VAR după ce iniţial acordase greşit un penalty în favoarea gazdelor, dar a anulat corect un gol al nemţilor, tot în prima repriză, pentru fault în atac. Returul duelului din City şi Dortmund este programat în 14 aprilie.