Real Madrid și Napoli au făcut un pas mare spre sferturile de finală din Liga Campionilor

Real Madrid a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a zdrobit-o pe Liverpool cu 5-2 (2-2), marţi seara, pe Anfield, într-un meci din prima manşă a optimilor. Liverpool a condus cu 2-0 după un sfert de oră, dar campioana en titre a reuşit o ”remontada” epică, marcând de cinci ori într-o reeditare a finalei competiţiei de anul trecut, cu arbitrul român Istvan Kovacs la centru. Darwin Nunez (4) şi Mohamed Salah (14) au marcat pentru ”cormorani”, iar golurile oaspeţilor au fost reuşite de Vinicius Junior (21, 36), Eder Militao (47) şi Karim Benzema (55, 67). Liverpool nu primise mai mult de trei goluri într-un meci pe teren propriu în cupele europene până acum. Manşa secundă se va juca în data de 15 martie, pe Stadionul ”Santiago Bernabeu”.

Benzema și Osimhen și-au respectat statutul de golgheteri

Într-un alt meci din manșa tur a optimilor, Napoli a învins-o, în deplasare, pe Eintracht Frankfurt cu scorul de 2-0 (1-0).  Liderul din Serie A s-a impus prin golurile marcate de Victor Osimhen (40) şi Giovanni Di Lorenzo (65), dar scorul putea fi şi mai mare. Echipa antrenată de Luciano Spalletti a ratat şi un penalty prin georgianul Hvicea Kvaratshelia, al cărui şut a fost apărat de Kevin Trapp (36). Lovitura de pedeapsă a fost obţinută de Osimhen, faultat în careu de Buta. Cele două echipe se vor întâlni din nou pe 15 martie, pe Stadionul ”Diego Maradona”, dar Napoli este mare favorită la calificarea în sferturi, ceea ce ar însemna o premieră în istoria sa. (agerpres)