Real Madrid și Napoli au acces fără emoții în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Real Madrid, deţinătoarea trofeului, s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Liverpool cu scorul de 1-0, miercuri seara, pe ”Santiago Bernabeu”, în manşa secundă a optimilor. După o victorie formidabilă cu 5-2 pe Anfield, echipa lui Carlo Ancelotti a dominat şi jocul retur, câştigând la limită, dar meritat, prin golul lui Karim Benzema (79). Real Madrid, care a învins-o pe Liverpool şi în finala ediţiei trecute a competiţiei (1-0 pe Stade de France), este neînvinsă în ultimele opt meciuri jucate contra ”cormoranilor”. Napoli, liderul din Serie A, s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Eintracht Frankfurt cu scorul de 3-0 (1-0), miercuri seara, pe Stadionul ”Diego Maradona”.

Echipa antrenată Luciano Spalletti, care venea după 2-0 în Germania, a câştigat la scor de forfait acasă, prin dubla nigerianului Victor Osimhen (45+2, 53) şi golul polonezului Piotr Zielinski (64 – penalty). Italia nu a mai avut trei echipe în sferturi (AC Milan, Inter, Napoli) din sezonul 2005-2006, după ce în ultimele două stagiuni nu a avut nicio reprezentantă. Tragerea la sorţi a sferturilor şi semifinalelor va avea loc vineri, la Nyon. (agerpres)