Real Madrid şi Manchester City completează careul de aşi din Liga Campionilor

Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal după ce a terminat la egalitate cu Liverpool, 0-0, miercuri seara, pe Anfield, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei. Real a reuşit să acceadă în penultimul act în urma victoriei de la Madrid, cu scorul de 3-1. ”Cormoranii” au avut iniţiativa pe teren propriu, dar au dominat steril şi nu au reuşit să concretizeze nici cele câteva ocazii de gol pe care le-au avut. În semifinale, Real Madrid, deţinătoarea recordului de trofee câştigate în competiţie (13), va înfrunta o altă echipă engleză, pe Chelsea, care a trecut de FC Porto (2-0 în deplasare, 0-1 acasă). Manchester City s-a calificat şi ea în semifinale, după ce a învins-o pe Borussia Dortmund cu scorul de 2-1 (0-1), miercuri, în deplasare, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei. Echipa antrenată de Pep Guardiola câştigase şi primul joc cu acelaşi scor, 2-1. Borussia a deschis scorul în minutul 15, prin tânărul jucător englez Jude Bellingham (17 ani), care a profitat de o minge respinsă de Ruben Dias la şutul lui Dahoud şi a trimis superb la vinclu.

PSG – City şi Real – Chelsea, în semifinale!

Liderul din Premier League a primit penalty pentru un henţ comis de Emre Can în propriul careu, iar algerianul Mahrez a transformat lovitura de pedeapsă (55), confirmată de VAR, restabilind egalitatea. Intervenţia lui Hitz (74), la şutul lui De Bruyne nu a făcut decât să prefaţeze golul al doilea al oaspeţilor, marcat de Phil Foden (75), cu un şut la colţul scurt care l-a surprins pe portarul elveţian. În penultimul act al competiţiei, Manchester City o va înfrunta pe Paris Saint-Germain, finalista ediţiei trecute, care a eliminat-o pe Bayern Munchen, campioana en titre. Pentru City va fi doar a doua sa semifinală în Champions League. (agerpres)