Real Madrid și Bayern Munchen se vor înfrunta în semifinalele Ligii Campionilor

Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare, într-un meci din manşa secundă a sferturilor de finală în care scorul a fost egal, 1-1, atât la capătul celor 90 de minute regulamentare, cât şi al prelungirilor. Săptămâna trecută scorul a fost egal şi pe ”Santiago Bernabeu”, 3-3, diferenţa făcându-se la penalty-uri, unde portarul ucrainean Andri Lunin a făcut diferenţa, apărând şuturile lui Bernardo Silva şi Mateo Kovacic. Real a deschis scorul pe Etihad Stadium prin brazilianul Rodrygo (12), dar City, deţinătoarea trofeului, a reuşit egalarea prin belgianul Kevin De Bruyne (76). Manchester City rămâne neînvinsă de 30 de partide pe propriul stadion în Champions League, ultimul eşec datând din septembrie 2018, 1-2 cu Lyon. Real Madrid, deţinătoarea recordului de trofee în Champions League (14), va juca în penultimul act cu Bayern Munchen, care a eliminat şi ea o echipă engleză, pe Arsenal (2-2, 1-0).

Deținătoarea trofeului, Manchester City, eliminată la penalty-uri pe Etihad!

Bayern Munchen s-a calificat și ea în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Arsenal Londra cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, pe teren propriu, în manşa secundă a sferturilor de finală. După 2-2 la Londra, bavarezii s-au impus pe teren propriu prin golul marcat de Joshua Kimmich (63), revenind în careul de aşi al competiţiei după o pauză de trei ani. Pentru Bayern, Champions League este ultima şansă de a salva sezonul, după ce a fost eliminată prematur din Cupa Germaniei, iar Bayer Leverkusen şi-a asigurat deja titlul în Bundesliga. (agerpres)