Real Madrid și AC Milan sunt primele semifinaliste din Liga Campionilor

Real Madrid, deţinătoarea trofeului, s-a calificat fără emoţii în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Chelsea cu scorul de 2-0 (0-0), marţi seara, la Londra, în manşa secundă a sferturilor de finală. Real, care câştigase cu 2-0 şi în prima manşă, s-a impus pe Stamford Bridge prin dubla lui Rodrygo (58, 80). Real o va înfrunta în penultimul act pe câştigătoarea dintre Manchester City şi Bayern Munchen (3-0 pentru echipa lui Pep Guardiola în tur). Madrilenii nu vor putea conta în primul meci pe Eder Militao, suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene. AC Milan s-a calificat și ea în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a terminat la egalitate cu SSC Napoli, 1-1 (1-0), în deplasare, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei.

Deținătoarea  trofeului n-a avut emoții, se prefigurează derby milanez în semifinale

Milan este din nou în semifinalele Champions League după 16 ani, graţie victoriei din tur, cu 1-0. Rossonerii au fost aproape de victorie şi pe Stadionul ”Diego Armando Maradona”, dar Napoli a smuls egalul în finalul unui meci în care fiecare echipă a ratat câte un penalty, prin Giroud (22) și Kvaratshelia (82). Olivier Giroud (43) a deschis scorul scorul pentru oaspeţi, dar Victor Osimhen (90+3) a reuşit egalarea. Echipa pregătită de Stefano Pioli o va înfrunta în semifinale pe câştigătoarea duelului dintre Inter Milano şi Benfica (2-0 pentru nerazzurri la Lisabona).