Real Madrid și AC Milan, învingătoare în prima manșă a sferturilor din Liga Campionilor

Real Madrid, campioana en titre, a învins-o pe Chelsea cu scorul de 2-0, miercuri seara, pe teren propriu, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Echipa madrilenă a luat o opţiune importantă pentru semifinale, în urma golurilor marcate de Karim Benzema (22) şi Marco Asensio (74). Chelsea, condusă de interimarul Frank Lampard, a ajuns la cinci meciuri fără victorie în toate competiţiile. Manşa secundă va avea loc la Londra, pe 18 aprilie, câştigătoarea urmând să joace în penultimul act cu Manchester City sau Bayern Munchen (3-0 în tur).

AC Milan a învins-o pe SSC Napoli cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, pe San Siro, într-o partidă din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, arbitrată de românul Istvan Kovacs. Actuala campioană a Italiei s-a impus la limită în faţa viitoarei campioane (probabil), prin golul algerianului Ismael Bennacer (40). Manşa secundă se va juca pe 18 aprilie, pe stadionul ”Diego Maradona”, iar câştigătoarea o va înfrunta în semifinale pe Inter Milano sau Benfica (2-0 la Lisabona).