Real Madrid a câștigat Supercupa Europei

by Florian Popa

Real Madrid, detinatoarea Ligii Campionilor, a castigat pentru a doua oara consecutiv Supercupa Europei, dupa ce s-a impus la limita in fata lui Manchester United, scor 2-1, scrie hotnews.ro. Trupa lui Jose Mourinho a fost dominata categoric in prima repriza a partidei de pe Philip II Arena din Skopje, iar madrilenii au deschis scorul in minutul 24, prin Casemiro. „Galacticii” au avut un start bun si in partea a doua a meciului, iar Isco a majorat avantajul in minutul 52. Manchester United a inceput sa puna probleme doar pe final de meci, iar golul lui Lukaku (62′) nu a fost suficient.

Real Madrid este prima echipa care cucereste pentru a doua oara consecutiv Supercupa Europei dupa AC Milan, in 1989 si 1990. Echipele care s-au impus de cele mai multe ori in Supercupa Europei sunt AC Milan si FC Barcelona, fiecare cu cate 5 trofee.