Real Madrid – Atletico 3-0, într-o seară a gigantului Ronaldo

Real Madrid a făcut un pas uriaş spre finala UEFA Champions League. În prima manşă a semifinalelor, deţinătoarea trofeului a trecut cu 3-0 de Atletico. Cristiano Ronaldo a scris istorie într-un meci care va rămâne pentru posteritate: portughezul a reuşit un hat-trick care l-a dus la 103 goluri marcate în competiţie.

Atletico Madrid a rezistat doar zece minute pe Santiago Bernabeu. Cristiano Ronaldo a deschis scorul cu o lovitură de cap imparabilă. Varane a fost aproape de 2-0 după un corner executat de Toni Kroos. Benzema a fost şi el aproape de gol, însă a ratat ţinta cu un voleu din interiorul careului.

La poarta cealaltă, Godin i-a dat emoţii lui Navas, dar mingea a ocolit poarta. După pauză, Isco a scăpat doar cu un cartonaş galben la intrarea la care oaspeţii au cerut eliminarea directă. În minutul 73, Ronaldo a reuşit dubla cu un voleu năprasnic care nu i-a lăsat nicio şansă lui Oblak. Setea de gol a portughezului nu s-a oprit. Şeptarul lui Real a completat hat-trick-ul cu patru minute înainte de final şi şi-a depăşit propriul record în UEFA Champions League. Are 103 goluri înscrise, cu trei mai multe decât a înscris Atletico în istoria competiţiei.

Portughezul a trecut cu două goluri şi de recordul lui Di Stefano, care avea 11 goluri marcate în semifinalele Cupei Campionilor. Real – Atletico s-a încheiat 3-0, iar galacticii sunt cu un picior în finala de la Cardiff. Nicio echipă nu a revenit în istoria semifinalelor de la un deficit de trei goluri pentru a se califica în ultimul act.

Ronaldo a devenit golgheterul all-time al derby-ului cu Atletico, ajungând la cota 21. Acesta este doar unul dintre multele recorduri pe care lusitanul le-a setat într-o seară de vis pentru Real Madrid.
Sursă: digisport.ro