Raul Stanciu a obţinut bronzul naţional la Olimpiada Sportului Şcolar

Olimpiada Națională a Sportului Școlar și-a desemnat câștigătorii la finalul săptămânii trecute. În competiție au intrat și patru elevi arădeni, cei de la liceu chiar la Arad, pe arena „Gloria”, iar cei de la gimnaziu, la Craiova. În Bănie a venit și cel mai important rezultat pentru județul nostru. Raul Stanciu, de la Școala Gimnazială Iustin Marșieu Socodor, a luat „bronzul” național, din totatul de 44 de concurenți. Fotbalist important al generației 2007 a clubului Atletico, Stanciu a scos următoarele rezultate la tetratlon: 7,3 sec. în proba de 60 m, 5,30 metri, la săritura în lungime, 56,89 metri, la aruncarea oinei și 2,12 minute în proba de 800 de metri. Flavius Brinduse și Vasile Chasciar sunt profesorii atletului. La Craiova a concurat și Denise Bejan, de la Școala Gimnazială Aurel Vlaicu (profesor Ramona Rusu), care la final a obținut un meritoriu loc 8. Atleta arădeană a fost mezina competiției la 13 ani și a concurat împotriva unor sportivi chiar cu doi-trei ani mai mari decât ea. Bejan activează și la CS Universitatea Arad și este antrenată de Olivia Brosovszki.

La Arad, pe stadionul Gloria, a avut faza finală a ONSȘ rezervată elevilor de liceu. Aici, medaliații s-au ales după cinci probe (pentatlon), iar Bogdan Jurcă a urcat de două ori pe podium, în probele de săritura în lungime (6,26 metri) și 800 m (2,05 min). În clasamentul general, elevul Valeriei Bondor, la Colegiul De Artă Sabin Drăgoi, a ocupat poziția a 8-a. În fine, Maria Cornea a fost a 12-a, cel mai importantă performanță venind în proba de 60 de metri, cu o clasare pe locul 6. Cornea e elevă a Colegiului Național Moise Nicoară, unde este pregătită de Francisc Schmidt. O mențiune specială și pentru colectivul profesorilor de educație fizică și sport din Arad, ce a contribuit la reușita etapei finalei a ONSȘ de pe arena „Gloria”.