Puştiul minune al UTA-ei aduce prima victorie acasă, în Liga 1!

La a patra încercare în actuala stagiune, UTA a obţinut în sfârşit, astăzi, prima victorie pe teren propriu din Liga 1, 1-0 cu Chindia, urcând pe un intermediar loc 6, de play-off! Aşadar, „roş-albii” au spart gheaţa şi pe noul stadion al Aradului, acolo unde nu reuşiseră până acum să se bucure. Prima repriză a partidei de pe  “Francisc Neuman” a fost în notă cu vremea, adică mohorâtă. UTA a început slab jocul, iar Chindia a dominat în primele 25 de minute, fără însă a-şi crea ocazii mari. Cele mai notabile situaţii de poartă le-au avut însă arădenii, prin Bustea – minutul 32, care a reluat cu capul din şapte metri, pe direcţia lui Aioani, dar mai ales prin Denis Rusu – minutul 45, care a reluat tot cu capul, nemarcat în opt metri, portarul Chindiei respingând miraculos cu piciorul. Până la urmă, excelentul junior al UTA-ei a răzbunat acea ocazie din finalul primei părţi în minutul 52, când a marcat cu un şut cu efect din 12 metri, la colţul lung, 1-0! Chindia a reacţionat greu şi în minutul 60, un şut a lui Dinu, din 30 de metri, l-a pus la încercare pe Iacob. Peste două minute se putea face 2-0, dar Aioani a mai scos o minge pe care scria gol, după o lovitură de cap a lui Bustea, salvată de sub transversală de portarul oaspeţilor.

Juniorul Rusu, golul primului succes pe noul stadion

Faţă de alte dăţi, UTA a jucat bine chiar şi în condiţiile problemelor de lot în special din apărare (n.n. cinci cazuri de Covid şi un accidentat), şi-a păstrat calmul şi a închis culoarele în apărare, astfel că adversarii au mai ajuns doar o dată periculos în faţa porţii, atunci când când nou intratul Neicuţescu a fost blocat in extremis de Albu, în minutul 69. Pe contraatac, Ursu putea închide conturile, dar l-a luat la ţintă pe Aioani, din doar zece metri. În ultimul sfert de oră nu s-a mai jucat aproape nimic, Chindia s-a zbătut în gol, fără nicio şansă, iar UTA a preferat să se apere aglomerat, pe două linii. Victorie muncită şi meritată pentru “Bătrâna Doamnă”, ajunsă la cota 11 în clasament, în zona de play-off din Liga 1!

UTA atacă play-off-ul! Trei puncte şi pentru…Moisi şi Mihoc

Fără gol primit în ultimele trei etape, printre care un 0-0 în fieful campioanei CFR Cluj, Chindia s-a prezentat execrabil la Arad, fără să îşi creeze vreo ocazie mare. Să mai punctăm că UTA nu i-a uitat pe cei doi suporteri arădeni decedați în urmă cu doi ani de zile într-un grav accident de mașină. La tribuna a doua a fost afișat un banner al galeriei: „Pentru pasiunea voastră lasată amintire, brigada își continuă drumul fără oprire”, iar fotbaliştii au intrat și ei pe gazon cu un banner în amintirea celor doi fani arădeni: „Moisi și Mihoc mereu cu noi“.

UTA: Iacob – Bustea, Albu, Benga, Rompoulakou – Isac (91 Erico), Roșu – Tescan (46 Ursu), Morar (75 Ioniţă), D.Rusu – C.Rus (89 Buhăcianu). Antrenor: Laszlo Balint.

Chindia: Aioani – C.Dinu, Pițian, Bourama, A.Ioniță (64 Neicuţescu) – Neguț (79 Diaz), Rață, Berisha (64 Martac), Yameogo (88 Cherchez) – D.Popa, D. Florea. Antrenor: Emil Săndoi.