Puştii UTA-ei au luat toate punctele în faţa bihorenilor de la LPS, în Liga Elitelor

Weekend perfect pentru Academia UTA în Liga Elitelor la fotbal, toate formațiile „roș-albe” câştigându-şi meciurile cu LPS Bihorul Oradea, două dintre ele chiar într-o manieră clară. Seria meciurilor pentru utiști a început pe arena „Motorul”, unde elevii lui Sorin Botiș și Sebastian Huțan, plecat la echipa națională de minifotbal, au trecut cu 5-0 de LPS Bihor. Bădău, cu un hatrick, Mocriş şi Nica, din penalty, au marcat pentru arădeni. UTA U 16 a jucat cu: Egeto – Mocriș, Purdescu, Murgu, Bercea, Nica (C), Blaga, Curtuiuș, Bădău, Bușu, Pârvănescu. Au mai jucat: Roman, Roșu, Hudiștean. La U19 a fost 4-0 pentru UTA, băieții antrenați de Dinu Donca, Adi Ungur și Mihai Petcuț intrând la vestiare cu scorul de 1-0, după reuşita lui Borcea. În partea a doua, Cristian Mihai a făcut „dubla”, iar oaspeţii şi-au dat un autogol. UTA a început în formula: Blaga – Bortiș, Bota, Opriș, Codrea, Botoroagă, Sarkozi, Mihai, Borcea, Lingurar, Ekmekci. Au mai jucat: Domide (65), Istfan (65), Rigo (68), Kiss (68).

Hatrick reuşit de Bădău, „duble” pentru Cristi Mihai şi Păşcălău

Cel mai strâns meci a fost la U17, unde formaţia lui Bogdan Oneț a tremurat puțin pentru cele trei puncte, scor 3-2. După ce au ratat un penalty, arădenii au deschis scorul prin Pășcălău. În ultimul minut al primei reprize, Morar a făcut 2-0 pentru UTA, pentru ca Pășcălău să reuşească „dubla“ în minutul 50.  Bihorenii au marcat de două ori pe final, dar nu au mai putut evita înfrângerea la limită. UTA a jucat: Malița – Manoilă, Morar, Anișorac, Aslău, Mitu, Iurasciuc, Pășcălău, Ronai, Bokșe, Vermeșan. Au mai intrat. Popa (34), Călin (48), Novac (51), Covaci (51), Temian (51).