Puștii de la UTA, Sporting și Viitorul Arad s-au remarcat la turneul de vară Atletico

Stadionul „Motorul” a găzduit în ultimele zile încă două întreceri din cadrul turneului de vară „Atletico” la fotbal juvenil, mai exact cele la grupele de vârstă 2013 și 2014. Ripensia Timișoara și UTA Arad „roșu” au fost campioanele, iar utistul Rareș Pop a înmânat medaliile.  La 2014, cele două echipe ale UTA-ei au ajuns în finală după ce au obținut victorii pe linie în grupe și semifinale. În ultimul act, echipa „roșie” a trecut de cea „albă” cu 3-1 la loviturile de departajare, după 1-1 în timpul regulamentar, iar Ianis Știrb a fost declarat jucătorul finalei. Podiumul a fost completat de sârbii de la FK Borac Progar, singura formație din străinătate participantă la acest turneu. Lotul celor de la UTA Arad „roșu” a fost format din: Alex Crețu, Dragoș Vasi, Ianis Știrb, Edi Nistor, Alex Cura, Darius Panin, David Roșca, Alecses Popa, Alex Dan, Rareș Urs, Raul Pancrat. Antrenori: Dinu Donca, Nicholas Stupar. UTA Arad „alb” a jucat în formula: Rareș Mardare, Albert Caia, Robert Erașcu, Luca Barbu, David Roman, Andi Năstasă, Brian Vaida, Patrick Șerban, Răzvan Bizău, Maxim Țucudean. Antrenori: Dinu Donca, Nicholas Stupar. La categoria 2013 au luat startul șase formații, care au jucat într-o singură grupă, iar Ripensia a câștigat toate cele cinci partide și a încheiat pe primul loc, cu punctaj maxim.

UTA s-a impus la categoria 2013, unde am avut finală 100% arădeană

Timișorenii au fost urmați de trei echipe din Arad, care au terminat la egalitate (8 puncte) și au fost departajate de rezultatele directe. La final, Sporting Arad a încheiat pe locul 2, Viitorul Arad pe 3 și UTA pe 4. Alexandru Apostol, de la Ripensia, a fost desemnat jucătorul turneului. Sporting Arad, medaliată cu argint, a avut următoarea formulă: Alessio Sibnische, Luca Han, Valentin Drăgan, Lukas Pantea, Laurențiu Szentesi, Raul Alda, Vasile Georgiu, Robert Lepădat, Lucas Martin, Vlad Bilan, Mark Nagy, Silviu Văduva, Lucas Lazea. Antrenori: Vasile Georgiu, Marius Ciubăncan. Viitorul Arad a jucat în componența: Ianis Cornea, Matei Tulvan, Matei Rugan, Vlad Golomici, Nicholas Bier, Alexandru Popa, Alexandru Barna, Luca Mladin, Daniel Dolca, David Rădac, Andrei Ember, Amir Ianțoc, Kevin Moț, Andrei Dumitru. Antrenor: Casian Maghici.