Puncte pentru toate echipele arădene în etapa din „C8”, dar doar Pecica și Cermeiul sunt mulțumite

Meciuri dramatice vineri, la Ineu și Dudeștii Vechi, în etapa a șaptea din „C8”, unde rezultatele finale au fost decise în prelungiri. Șoimii Lipova era să piardă un nou duel arădean, și pe terenul nou promovatei din Ineu, doar două autogoluri ale gazdelor salvând echipa lui Adi Abrudean de la a treia înfrângere la rând cu conjudețenele din Liga a III-a la fotbal. Zărăndanii lui Sculici au condus cu 1-0 și 2-1, dar și-au băgat și de două ori mingea în proprie poartă, ultima oară în al doilea minut de prelungire! Egal ce nu mulțumește nici una din tabere, Ineul rămâne fără victorie acasă, iar Lipova în afara careului de ași. Tot nebunie a fost și în partida dintre revelațiile începutului de sezon, dar cu happy-end pentru Progresul Pecica, care însă s-a jucat cu focul. Formația pregătită de tandemul Petcuț – Bozian a condus cu 3-1 până pe final, gazdele egalând însă cu două reușite în interval de doar patru minute, dinamitând practic prelungirile.

Pecica urcă pe podiumul seriei, iar Ineul a scăpat victoria printre degete

Hrezdac a adus până la urmă cele trei puncte în contul pecicanilor, cu golul din minutul 90+3 și Pecica urcă pe podiumul seriei, la doar trei puncte de liderul CSM Reșița, care dă semne de oboseală! A venit și prima victorie pentru Gloria Cermei, 1-0 în duelul suferinței de la Periam, succes decis de penalty-ul transformat de Vlad, în prima repriză. Astfel, „sămădăii” fac schimb de locuri cu adversara de vineri și scapă și de „lanterna roșie”. În fine, Crișul a fost ținută în șah pe teren propriu de Phoenix Buziaș, nereușind să confirme victoria de etapa trecută, de la Lipova. Trupa lui Dan Stupar nu este departe de zona de play-off, de care o desparte doar trei puncte.

Liga a III-a, seria 8, etapa a șaptea:

ACB Ineu – Şoimii Lipova  2-2
D. Jurj (61), Rucăreanu (87) / Fl. Spătaru (68 – autogol), Cahill (90+3 – autogol)

Pobeda Star Bisnov – Progresul Pecica  3-4
Vasilcin (27 și 85), Enciu (89) / S. Borcea (22), Andrieș (30), Arsene (36), D. Hrezdac (90+3)

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CSM Reșița  1-1
Mura (22) / Velcotă (68)

Avântul Periam – Gloria Lunca Teuz Cermei  0-1
Vlad (36 – penalty)

Crişul Chişineu Criş – Phoenix Buziaş 0-0

Etapa viitoare (14-15 octombrie): Lipova – Buziaș, Ineu – Pobeda, Cermei – Crișul, CSM Reșița – Periam, Pecica – Ghiroda și Giarmata Vii.