Punct ochit, punct lovit: UTA a ținut-o în șah pe CFR Cluj, în deplasarea din Gruia!

Punct important obținut de UTA în această seară în Gruia, în fața unei CFR Cluj apatică și fără orizont. Cu un antrenor Mandorlini neinspirat și probabil aproape de demitere, fosta campioană a fost ținută în șah de o formație arădeană ce a venit cu lecția bine învățată, s-a baricadat în apărare și a preferat contraatacul. Mircea Rednic și-a făcut temele și a închis culoarele, dar remiza i se datorează în mare măsură și lui Iacob, cu 2-3 intervenții salvatoare pe parcursul meciului. Începutul meciului a aparținut gazdelor, dar Avounou a ratat incredibil, din fața careului mic. A doua ocazie s-a consemnat în minutul 21, când același Avounou a trimis cu capul, puțin alături. Muhar și-a încercat și el norocul cu un șut de la 17 metri, portarul UTA-ei respingând în corner. Scăpați de forcingul clujean, arădenii au mai echilibrat jocul, dar au greșit ultima pasă și astfel, nu au avut nicio ocazie clară în primele 45 de minute. În schimb, apărarea a funcționat bine și CFR-ul nu s-a mai apropiat periculos până la pauză. Cea mai mare ocazie a arădenilor a venit în minutul 61, când Omondi a făcut o cursă frumoasă pe stânga și a trimis pentru Căpușă, care nemarcat în careu, a trimis în bară din doar șase metri, ușor lateral dreapta.

Iacob a avut un merit important în obținerea remizei cu fosta campioană

Și CFR a lovit apoi bara, prin Tachtsidis, care a șutat în cros, de la 16 metri. Florin Iacob a mai avut o intervenție providențială, în minutul 83, când a parat șutul puternic al lui Camora, pentru ca după patru minute să intervină salvator și în fața lui Muhar. Gazdele au presat continuu pe final, iar pe un contraatac, nou intratul Fabry l-a servit pe Carp, dar acesta a șutut peste poartă. În al treilea minut de prelungiri, Tachtsidis nu a avut reacție în careul mic, iar Iacob a reținut pentru un 0-0 prețios. Reduta lui Rednic a rezistat eroic, iar scopul scuză mijloacele, cum se mai spune și în fotbal. CFR Cluj are doar o victorie în ultimele șase meciuri de campionat, asta în condițiile în care nu a întâlnit mari forțe ale campionatului și zilele lui Mandorlini în Gruia par numărate. UTA face 19 puncte, dar paradoxal pierde o poziție după victoria Voluntariului cu Farul, e pe 13, loc de baraj!

CFR Cluj: Sava – Mogoş, Kresic, M.Ilie, Morgan (Camora) – Muhar, Tachtsidis, Cvek (Deac), Otele – Avounou (Fica), Juricic (Bîrligea).

UTA: Fl. Iacob – Stolnik, Conte, Benga – Căpușă, Freitas (Marku), C.Mihai, Micovschi (Abeid) – R.Pop (Omondi) – Luckassen (Carp), Cooper (Fabry).

Au arbitrat: I.Coza (Cernica) – la centru, M. Badea (Rm. Vâlcea) și I. Dumitru (Gherghița) – asistenți.