Punct ochit, punct lovit! „U“ Cluj și UTA au remizat în derby-ul play-out-ului din SuperLiga

Universitatea și UTA au remizat în această seară, scor 0-0, într-un meci contând pentru etapa a doua a play-out-ului din SuperLiga. Partida de pe Cluj Arena a fost de un nivel slab, cu echilibru și puține faze de poartă, însă cu atmosferă frumoasă în tribune, unde au fost și vreo 300 de arădeni. Rednic a avut destule probleme de lot, Luckassen și Micovschi absentând, în vreme ce Kucher i-a luat locul în poartă lui Iacob, plecat astăzi de urgență acasă să își înmormânteze mama. Mai mult, UTA l-a pierdut și pe Tudorie, accidentat și înlocuit în minutul 23 de Morar. Nici Sabău nu a aliniat cel mai bun 11, antrenorul clujenilor menajându-și o parte din titulari pentru duelul de Cupă, de miercuri, cu FC Hermannstadt. Cea mai importantă absență din formula de start a fost golgheterul Daniel Popa, confruntat în ultima vreme cu probleme medicale. Singura fază importantă din prima jumătate de oră a aparținut gazdelor, dar voleul trimis de Roguljic de la 18 metri a trecut puțin pe lângă poartă. Marco Rus a introdus balonul în poarta UTA-ei în minutul 37 după o fază lucrată de Nistor și Roguljic, dar a fost ofsaid la croat. Arădenii au avut o primă șansă în minutul 39, când Fabry l-a lansat pe Morar în careul advers, dar șutul a fost slab și prins de Gertmonas.

Scopul scuză mijloacele: UTA a făcut un joc defensiv exact, iar Kucher a închis poarta

Prima oportunitate a părții secunde i-a aparținut lui Omondi: după o lovitură liberă executată de Fabry, Stolnik a deviat până la kenyan, care a încercat să îl lobeze pe portarul advers, însă lituanianul a reușit să respingă în corner. În minutul 71, gazdele au avut două ocazii mari: mai întâi, Benga a blocat un șut trimis de Nistor de la marginea careului, iar la următoarea acțiune, Bic a tras de la 25 de metri și Kucher a respins excelent. Goalkeeperul ucrainean a intervenit din nou în minutul 83, la un șut al lui Roger din unghi, deviat de Căpușă, iar apoi Daniel Popa a trimis peste poartă. În minutul 90, Masoero l-a faultat pe nou intratul Ezekiel, care scăpase singur spre poartă, iar arbitrul Florin Andrei i-a acordat cartonașul roșu fotbalistului sud-american. Utiștii nu au mai avut timp să forțeze victoria, iar partida s-a încheiat echitabil, 0-0! UTA adună 24 de puncte și e pe locul 2 în play-out, iar etapa viitoare va juca pe teren propriu împotriva ultimei clasate, FC Botoșani, vineri, 5 aprilie, de la ora 17:30.

„U” Cluj: Gertmonas – Oancea (Anselmo 73), Masoero, Kelven, Roger – Simion (B. Mitrea 90+2), Bic (Doukoure 73) – Roguljic (D. Popa 63), Nistor, Chipciu – M. Rus (Silaghi 73). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

UTA: Kucher – Căpușă, Stolnik, Benga, Rodrigues – C. Mihai, Pedro (Lopez 90+1) – R. Pop (Ezekiel 46), Fabry (Freitas 63), Omondi – Tudorie (Morar 23). Antrenor: Mircea Rednic

Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureș) – Adrian Popescu (Craiova), Alexandru Vodă (Alba Iulia). Camera VAR: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș), Ionel Dumitru (Gheorghița – Prahova)

Observator FRF: Sorin Boca (Iași). Observator LPF: Claudiu Boaru (Mediaș).