ProVolei Arad debutează în Cupa României în faţa unei foste colege de „A2”

Cupa României la volei masculin se dispută de joi până duminică în format inedit, cu meciuri în manşă eliminatorie şi în aceeaşi locaţie, Sala Horia Demian din Cluj-Napoca. Totul ca urmare a pandemiei de coronavirus, care a schimbat mult calendarul sporturilor de sală, nevoite să îşi dispute etapele sau competiţiile într-un singur oraş sau în mai multe, fără obişnuitele runde săptămânale. Lider în seria de vest a Diviziei A2, UVVG ProVolei Arad este singura divizionară secundă înscrisă în Cupă şi va întâlni în primul tur „lanterna roşie” din A1, CSU Brașov joi, de la ora 17, în al treilea meci al zilei inaugurale. Arădenii au la activ doar trei meciuri jucate în acest sezon, plus o victorie la „masa verde”, în vreme ce Brașovul a pierdut toate cele 11 jocuri disputate în primul eșalon, fără să câștige vreun set! CSU are însă avantajul meciurilor disputate la un nivel superior, disputând ultima partidă oficială în 16 ianuarie. De cealaltă parte, elevii lui Marius Mascovits au jucat ultimele meciuri în 12 și 13 decembrie 2020. Cele două formații au fost colege de serie în sezonul trecut al Diviziei A2, cei de la ProVolei impunându-se în ambele dueluri, cu 3-1 acasă și 3-0 în deplasare.

Arădenii vor juca vineri, cu Dejul, dacă trec de braşoveni

Formația din Brașov a găsit resurse financiare în vară să participe în primul eșalon, în vreme ce Aradul a renunţat la Divizia A1 din lipsă de bani, deşi avea drept de participare, ca urmare a invitaţiei făcute de Federaţie primelor clasate din cele două serii. Revenind la Cupa României, în primul tur se mai joacă meciurile: Știința Explorări Baia Mare – CSA Steaua București, CS U Cluj – CSȘ CNE LAPI SCM Zalău și CSU UV Timișoara – CSU Știința București. Dacă trec în faza următoare, arădenii vor juca în sferturi cu CS Unirea Dej, locul 6 în A1, vineri, tot de la ora 17. Mai sunt direct calificate în sferturi CSM Arcada Galați, SCMU Craiova și CS Dinamo București. Semifinalele sunt programate sâmbătă, 30 ianuarie, de la orele 14 și 17, iar finala va fi duminică, de la 14. Meciurile din semifinale și finală vor fi transmise pe TVR 3.