Protest al galeriei UTA-ei la meciul cu FC Argeș: „Mâine, în prima repriză, jandarmii vor da tonul!”

Ca urmare a unor serii de abuzuri ale jandarmilor timișoreni (acuzații aduse de fani) cu ocazia ultimelor partide de acasă ale „Bătrânei Doamne”, suporterii UTA-ei anunță un protest cu ocazia confruntării de duminică, de la ora 18:15, contra celor de la FC Argeș. Astfel, galeria nu se va auzi în prima repriză a partidei cu piteștenii. Fără sprijinul fanilor, echipa lui Ilie Poenaru va avea cel mai mult de suferit într-un moment extrem de greu, cu o criză de rezultate și pe loc de baraj în clasament. Mai mult, roș-albii vor juca împotriva unui adversar bun, care tocmai și-a adus un antrenor nou, Marius Croitoru.

Iată cum sună comunicatul integral al fanilor arădeni, așa cum a fost el publicat pe pagina de facebook: Ultras Arad:

ANUNȚ IMPORTANT:

Mâine, în prima repriză, jandarmii vor da tonul!

Abuzurile forțelor de ordine față de peluza noastră au continuat în această săptămână cu un nou val de interdicții aplicate nejustificat. Diferiți suporteri (membri ai grupurilor din peluză sau simpli fani) legitimați la meciul dintre UTA și FCSB din cadrul Cupei României (disputat pe 19 octombrie), au fost amendați fiecare cu suma de 500 RON și interziși pe perioada unui an întreg în incinta stadioanelor în timpul competițiilor sportive pe motivul că… și-au acoperit fața la partida UTA-CFR Cluj din 10 octombrie.

Pe lângă motivul pentru care s-a recurs la aceste pedepse exagerate, trebuie să specificăm și faptul că unele din persoanele interzise susțin că nici măcar nu au fost prezente la UTA-CFR însă se pare că au fost selectate aleatoriu și, astfel, au devenit victimele a ceea ce pare a fi o modalitate de lucru de tipul ,,noi ne-am făcut treaba” pe care jandarmii o aplică tot mai des.

Deoarece se încearcă necontenit reducerea noastră la tăcere, noi, grupurile care formează Ultras Arad, am stabilit să oferim tuturor o mostră din scenariul pe care jandarmii (dar și domnii Stroe, Falcă sau Meszar) și-l doresc și să păstrăm liniștea în prima repriză a meciului de mâine, cu FC Argeș. Îi lăsăm pe ei să dea tonul și să încurajeze echipa! De asemenea, le punem la dispoziție și microfonul, portavocile și tobele pentru a se descurca mai bine. Suntem convinși că ne vor înlocui cu succes!