PROGRESUL PECICA – VICTORIA ZABRANI 2-0 (0-0). CURSA CONTINUA

by webeditor

Partida de la Pecica avea o favorită clară prin prisma clasamentului. Formația gazdă, Progresul pornea cu prima șansă în fața unei echipe care și-a schimbat aproape tot lotul de jucători cu care a abordat campionatul trecut.

Cu toate acestea, formația din Zăbrani, antrenată de Leo Pința, a oferit o replică peste așteptări, menținând tabela imaculată până după pauză. Prima ocazie cu adevărat important a aparținut Victoriei, când Dolineanu l-a întins pe portarul Rus, cu un șut de la marginea careului mare. Era minutul 18, dar treptat, jucătorii lui Dinu Maghici au reușit să treacă la conducerea partidei.

Nigerienii Lawal și Kuku au fost aproape de a deschide scorul, dar reluările lor cu capul din șase metri respectiv printr-un șut sănătos din colțul suprafeței de pedeapsă au ocolit poarta lui Brade.

Cel care a adus liniștea în tribunele populate cu 300 de spectatori a fost Peii. Acesta a speculat o minge respinsă greșit de fundașii oaspeților și a deschis scorul din apropiere, în minutul 48. Kuku și-a luat rolul în serios după ce Lawal a fost lăsat la vestiare în pauză și a reușit o pătrundere frumoasă, finalizată cu un șut pe jos, în stânga lui Brade (2-0, min.55).

Un fapt notabil este accidentarea fundașul Moț, care a suferit o entorsă la gleznă după ce a călcat greșit, în urma unui duel normal pentru minge. Victoria întâlnește etapa viitoare, acasă, formația Aqua Vest Șofronea, în timp ce Progresul se deplasează la Arad, pentru confruntarea cu Banatul Sânnicolau Mic.

Pecica: Rus – A. Ponta, Șiclovan, Varga, Fritea, Kuku, Purece (Fabian ’80), G. Ponta, Arsene, Lawal (Best ’46), Peii.

Zăbrani: Brade – Răchițean, Moț (Matica ’34), Hodan, Cervenschi, Fira, Ștefan (Rancov ’68), Bercu, Vasinc, Vereș, Dolineanu (Poghirc ’80).

Arbitri: Cristian Burza, Alina Mihoc, Alin Bolcaș.