Progresul Pecica și Șoimii Lipova au dat-o la pace, în amicalul din „Pădurice”

Cu ceva mai mult de o săptămână înaintea primelor meciuri oficiale stagionale, din turul întâi al Cupei României, divizionarele terțe de fotbal Progresul Pecica și Șoimii Lipova și-au dat întâlnire pe arena „Pădurice”, într-un amical încheiat nedecis, scor 1-1. Gazdele au făcut o primă repriză mai bună, având și câteva ocazii importante, dar și lipovanii au avut o bară, prin Filimon. Tabela s-a deblocat în minutul 56, atunci când Capătă l-a învins pe Iliescu. După o oră de joc, Bogdan Bozian și Mihai Petcuț au apelat la jucătorii tineri din lot, iar echipa lui Adrian Abrudean a profitat, egalând prin Modan, care a înscris cu capul, din mijlocul careului.

Până la final, ambele echipe au fost aproape de victorie, dar imprecizia la finalizare a făcut ca testul să se încheie egal. Pecica are un ultim amical vineri, cu Ghiroda și Giarmata Vii, după care marți se va deplasa la Curtici, pentru meciul de Cupă, pentru ca Lipova să joace vineri dimineață la Ineu și apoi, miercurea viitoare, cu Cermeiul, tot în runda inaugurală a Cupei României.

Formații:

Pecica: Roșca – Moraru, Sarkozi, Wild, Puta – Arsene, Andrieș – Stanciu, Bozian, Capătă – Câmpan. Au mai jucat: Roșu, Chiriac, Gruia, Indreica, Gomboș, Marinescu și Bănățan.

Lipova: Buta – Nagy, Giosu, Abel Popa, Pamfile – Filimon, Sahli, Susan, Gavrilă – Rusu, Bădăuță. Au mai jucat: Iliescu- David Pop, Modan, Leric, Stoin și Românu.