Progresul Pecica s-a impus în derby-ul arădean cu Lipova, din Cupa României

Progresul Pecica o însoțește pe UTA în play-off-ul Cupei României la fotbal, după ce s-a impus cu 2-1 pe teren propriu în derby-ul arădean cu Șoimii Lipova, meci contând pentru turul 3 al competiției KO. Pecicanii au marcat ambele goluri în prima repriză: în minutul 7, Luca Bodri a punctat cu capul, după o centrare a lui Aldan, pentru ca în minutul 29, nigerianul Nasiru Abdullahi, fotbalist împrumutat de la UTA, să înscrie și el tot cu lovitură de cap, în urma unui corner executat de același Aldan. Reușita meciului i-a aparținut însă lui Jichici, în minutul 69.

Trupa lui Stupar o însoțește pe UTA, în play-off-ul competiției

Mijlocașul „șoimilor” a trimis un șut superb de la 35 de metri, care s-a oprit în vinclul porții apărate de Zamfir. Nu a fost însă suficient pentru lipovani, care astfel pun capăt parcursului din Cupă. În play-off-ul Cupei, programat în perioada 29-31 august, vor intra și opt formații din Superligă, printre care și UTA, existând șanse ca Progresul să aducă la Pecica o formație de primă ligă. Tragerea la sorți va avea loc săptămâna viitoare.

Formații:

Pecica: Zamfir – T. Bodri, Gomboș, Nasiru, Aldan – Arsene (Moraru 67), Shiaondo (F. Nortey 83) – L. Bodri, Bozian (Bălașa 46), Răchită (Novac 60)– Matyus (Borcea 46). Antrenor: Dan Stupar

Lipova: Buta (Iliescu 46) – Puta (Șimăndan 46), Petruț, Bain, Obinna – Brad (Bickling 46), Said (D. Salka 79), Jichici, Bulboacă (Vlad 46) – Gavra, Ciubăncan. Antrenor: Cristian Todea.