Progresul Pecica – Gloria Lunca Teuz Cermei 4-3(2-0)! Gazdele au avut 4-0 și nimic nu anunța thriller-ul din repriza secundă!

by webeditor

Părăsită de echipa tehnică după înfrângerea de pe propriul teren de săptămâna trecută (1-3 cu Avântul Periam), Gloria LT Cermei părea o victimă sigură. Și asta mai ales după ce gazdele au condus cu 2-0 la pauză prin dubla lui Enciu. Pecicanii domină și startul reprizei secunde iar golurile vin firesc pe fondul unui adversar debusolat și fără direcție. Arsene transformă un penalty în minutul 49, iar apoi Enciu înscrie spectaculos trei minute mai târziu. Hattrick Enciu și Progresul Pecica părea de neoprit. Echilibrul se rupe în ultima jumătate de oră de joc, după eliminarea foarte ușoară a căpitanului gazdelor Mirel Arsene, care a încasat al doilea cartonaș galben pentru proteste, urmat de cel roșu. Oaspeții reduc din diferență, ba chiar încep să spere după dubla lui David Popa din minutele 69 și 74. Antrenorul-jucător al gazdelor, Bogdan Bozian, trece din teren pe bancă pentru gestionarea mai bună a finalului de joc. Șocul continuă și în primul minut de prelungiri, Gloria reușește un gol nesperat, Wild fiind cel care deviază în propria poartă o minge șutată cu efect. Prea târziu pentru oaspeți și Pecica obține cele trei puncte consolidându-și astfel prima poziie din play-out.

Progresul Pecica: Zamfir – Onișor, Wild, Bodri, Țugulescu, Răchită, Arsene (cpt.), Oancia, Mitre, Bozian, Enciu. Au mai jucat: Roberto Bănățan, Dobre, Tambor, Gruia. Antrenor: Bogdan Bozian

Gloria Lunca Teuz Cermei: Creța – Iuga (cpt.), Piț, Pop, Salka, Țurcanu, Șimăndan, Lazăr, Sergiu Popa, Vlad Michel, David Popa. Au mai jucat: Ursoi, Mateucă, Bickling, Gruiescu, Stoianovici. Delegat: Ioan Farcaș

Au arbitrat: Leopold Herczeg (Băcia) – Cristian Bumb (Băcia), Claudiu Doarvoas (Mintia)

Observatori FRF: Constantin Frățilă (Timișoara), Teodor Biriș (Hunedoara)

Notă: meciurile de pe teren propiu ale Progresului Pecica pot fi urmărite în direct sau reluare pe canalul de youtube Radio Zestrea Pecica. sportularadean.ro