Progresul Pecica – Frontiera Curtici 2-2: gazdele conduc în play-out, dar au doar un punct obținut în ultimele două partide!

by Calin Moga

Se pare că pecicanilor le este scris să își treacă suporterii prin stări de la extaz la agonie sau viceversa. Consolidarea primei poziții din clasamentul play-out-ului părea la îndemână pentru pecicani în meciul cu ”vameșii” din Curtici, mai ales ca cele două echipe terminaseră de două ori cu tabela imaculată în sezonul regulat. Atât gazdele cât și oaspeții veneau după două șocuri negative în etapa precedentă, iar partida a început într-o notă de echilibru perfect ce anunța mai degrabă o nouă remiză albă, cel puțin la pauză. Însă expermientatul Enciu reușește sa plaseze perfect cu capul o centrare de pe dreapta și Pecica conducea cu 1-0 din minutul 34. În mare foame de puncte, curticenii reușesc egalarea patru minute mai târziu, cînd Burlă transformă un penalty just acordat, deși talentatul portar Rafael Zamfir ghicise colțul. După alte tei minute, tânărul pecican Vasilică Răchită înscrie spectaculos, de la mare distanță, pentru 2-1, centrarea acestuia de pe partea stângă duce mingea direct în plasă, fără sa fie atinsă de niciun alt jucător. După reluare, antrenorul Frontierei, Radu Anca, mută în teren pentru a forța egalarea. Burlă trece în atac iar veteranul Norbert Varga urcă la mijloc. Curticiul are trei ocazii consecutive și domină startul de repriză. Egalarea vine neașteptat la o fază din minutul 62 care nu anunța nimic. Un apărător al gazdelor se împiedică, Burlă recuperează mingea, profită de situația favorabilă și îi pasează tânărului Cristian Moldovan care îndeplinește o formalitate, cu poarta goală. Până la final nu se mai întâmplă nimic notabil, cele două formații reușind să se închidă reciproc. La final, speranțe în tabăra oaspeților, mare supărare în fieful galben-albastru. Probabil la nervi, directorul sportiv al pecicanilor, Cristian Pilan, le spune ziariștilor că nu se vor acorda salariile restante până după prima victorie. Remiză echitabilă până la urmă și cele două echipe arădene speră să ”ciupească” cât mai multe puncte din cele cinsprezece rămase în joc până la finalul campionatului.

Progresul Pecica: Zamfir – Onișor, Wild, Bodri, Țugulescu, Răchită, Arsene (cpt.), Oancia, Borcea, Bozian, Enciu. Au mai jucat: Dobre, Mitre. Antrenor: Bogdan Bozian

Frontiera Curtici: Mucha – Gligor, Calvin, Avrămuțiu (cpt.), Cr. Moldovan, Burlă, Prică, Varga, Huțanu, Puta, Lolea. Au mai jucat: Ciupuligă, Armand Popescu. Antrenor: Radu Anca

Au arbitrat: Dragoș Nicolae Lunca (Cluj-Napoca) – Claudiu Giorgiu (Cluj-Napoca), Marius Talpoș (Timișoara)

Observatori FRF: Ionel Poclid (Timișoara), Cornel Pantea (Oradea)

Notă: meciurile de pe teren propiu ale Progresului Pecica pot fi urmărite în direct sau reluare pe canalul de youtube Radio Zestrea Pecica