Principalul favorit, șahistul armean Haik Martirosyan, a câștigat Arad Grand Prix Classic

După șapte zile și nouă runde intense, Arad Grand Prix Classic 2023 a ajuns la final! La a patra etapă a Grand Prix România au participat nu mai puțin 424 de jucători din 28 de țări. Câștigătorul etapei a fost principalul favorit, armeanul Haik Martirosyan (locul 54 mondial), urmat de al doilea favorit, Hans Niemann (SUA, locul 77 în lume) și Nikola Nikolovski (Macedonia), favorit 26! Cei trei au terminat ultima rundă la egalitate de puncte (7.5/9), iar criteriul de departajare a fost sistemul Buchholz. Următorii jucători clasați și premiați au fost Alain Picho (Spania), Momchil Petkov (Bulgaria), Gupta Sankalp (India), Mircea Pârligras (România), Luca Moroni (Italia), Gergely Kantor (Ungaria) și Kaido Kulaots (Estonia). La feminin, câștigătoarele etapei au fost: Alessia Ciolacu (România), medaliată cu aur, Michal Lahav (Israel), argint și Mihaela Sandu (România), bronz. Dintre șahiștii de la Vados Arad, cel mai bine s-au clasat: Felix Ilinca (Vados, 13 ani, maestru FIDE) – locul 67, cu 6 puncte, urmat de Alexandru David (Vados) – locul 93, cu 5,5 pct. și Sandu Ungureanu (Vados) – locul 127, tot cu 5,5 puncte.

Puștiul Felix Ilinca, cel mai bine clasat arădean! Premii totale de 30.000 de euro

Etapa Arad Grand Prix Classic a fost organizată cu sprijinul Primăriei Municipiului Arad, prin Centrul Municipal de Cultură Arad și cu sprijinul Agenției Naționale pentru Sport. Partenerii locali ai evenimentului au fost: Expo Arad, Vechiul Cazinou Arad, unde s-a și desfășurat competiția și Clubul de Șah Vados Arad, prin președintele Alin Câmpeanu, principal amfitrion. Fondul total de premiere pentru această etapă a fost de 30.000 de euro, primul loc având asigurat un premiu de 5000 euro. La Arad au venit nu mai puțin de 121 jucători cu titluri internaționale, dintre care 69 de mari maeștri și maeștri internaționali!