PRIMUL PAS SPRE BRONZ: UNIV.GOLDIS ICIM ARAD – CSU ALBA IULIA 69-49

Baschetbalistele arădene şi-au pansat cumva moralul, după eliminarea din semifinalele campionatului. Rămasă în acest sezon fără trofeu pe plan intern, Univ.Goldiş ICIM vrea să obţină măcar bronzul naţional. Iar ultima misiune a echipei pregătite de Jose Araujo e destul de facilă, asta în condiţiile în care CSU Alba Iulia, adversara din finala mică, nu are argumente suficiente pentru a emite pretenţii, în acest sezon, în faţa Aradului. „Galben-albastrele” au câştigat clar primul meci al finalei pentru locurile 3-4, impunându-se în această seară, scor 69-49 (28-14, 12-12, 17-6, 12-17), la capătul unui meci controlat cu autoritate de ICIM. Conturile partidei din Polivalenta arădeană aveau să fie încheiate încă după primul sfert, avans conservat până la pauza mare, când s-a consemnat o diferenţă consistentă, scor 40-26.

Meciul doi se joacă vineri, la Alba Iulia

Cu aceleaşi Plouffe şi Engelman în „prim-plan”, Univ.Goldiş ICIM şi-a mărit şi mai mult avantajul în sfertul trei, ardelencele având o palidă revenire abia pe final. În condiţiile replicii foarte slabe a celor din Alba, Araujo a contat în acest prim meci pe tot lotul: Plouffe 17 (1×3), Engelman 13 (2×3), Brosovszky 11 (3×3), Crăciun 8, Simmons 6, Broomfield 6, Samburska 3, Mercea 3 (1×3), Nagy 2, Milovanovic, Vidican şi Manea. Meciul doi al finalei mici are loc vineri, ora 18:15 (direct Dolce Sport), la Alba Iulia. Dacă se impune din nou, Univ.Goldiş ICIM termină campionatul pe locul trei, în vreme ce o eventuală victorie a gazdelor trimite confruntarea pentru bronz în meciul decisiv de luni, 13 aprilie, de la Arad.