PRIMELE AMICALE PENTRU ICIM ARAD. A PLECAT FREELAND

“Galben-albastrele” au disputat în weekend primele jocuri de pregătire în noua formulă. Univ. Goldiș ICIM Arad a obținut un bilanț de un succes și o înfrângere pe terenul formației CSM din Satu Mare.

Victorie la debut

Arădencele au lăsat o impresie bună în primul joc disputat la sala LPS „Ecaterina Both” și s-au impus cu scorul final de 64-56, la capătul unui joc disputat, în care sârboaica Brankica Hadzovic a fost numărul 1. Pe sferturi 22-19, 13-13, 12-8, 17-16. Marcatoarele echipei noastre la prima apariție în acest sezon au fost: Hadzovic 25 puncte, Pasic 15, Karakasevic 13, Nagy 7, Moraru 2 și Demeter 2.

Partida cu numărul doi dintre cele două combatante a avut o altă desfășurare. Echilibrul s-a menținut și sâmbătă dimineața, dar doar în primele 20 de minute. După pauză, gazdele antrenate de fostul tehnician al Aradului, portughezul Jose Araujo, s-au desprins pe tabelă și au izbutit un succes, scor 62-45 (12-11, 14-15, 19-13, 17-6). Lista jucătoarele care au punctat pentru ICIM a fost: Karakasevic 12 puncte, Pasic 8, Moraru 7, Hadzovic 6, Mercea 6, Nagy 4 și Demeter 2.