Prima victorie pentru naţionala de polo, la turneul preolimpic din Olanda

Naţionala masculină de polo pe apă a României a reuşit, miercuri, prima sa victorie în turneul preolimpic de la Rotterdam, 12-7 (1-1, 5-5, 4-1, 3-1) cu Germania, în Grupa B. Două două reprize echilibrate, tricolorii au reuşit desprinderea în finalul sfertului al treilea, prin două goluri în ultimele două minute. Avantajul a fost consolidat în ultima repriză, oferind primul succes al tinerei echipe a României în acest turneu. Pentru România au marcat ”veteranii” Cosmin Radu (3 goluri), Alexandru Ghiban (3), Vlad Georgescu (2), Andrei Prioteasa (2), Alexandru Vătrai şi Victor Antipa. De remarcat prestaţia de excepţie a portarului Marius Ţic, care a apărat 13 din cele 20 de şuturi (65%). În lotul tricolor se regăsesc şi doi poloişti arădeni, Vancsik şi Gergelyfi, ambii formaţi de AMEFA. Înaintea meciurilor Croaţia – Rusia şi Olanda – Franţa, de miercuri, situaţia în grupă se prezintă astfel: 1. Croaţia 6 puncte, 2. Rusia 5 puncte, 3. Olanda 4 puncte, 4. România 3 puncte, 5. Franţa 2 puncte, 6. Germania 0 puncte.

Arădenii Vancsik şi Gergelyfi, în lotul României

România a mai jucat încă trei meciuri în grupă, 6-16 cu vicecampioana olimpică, Croaţia, 9-9 cu Rusia şi 8-9 cu Olanda, cu gol luat când mai erau doar patru secunde! Joi, România, echipă antrenată de grecul Athanasios Kechagias, va înfrunta Franţa (18:30), într-un meci decisiv pentru calificarea în sferturi şi pentru continuarea luptei de calificare la Jocurile Olimpice. Sferturile de finală sunt programate la 19 februarie, semifinalele în 20 februarie, iar finalele la 21 februarie. Primele trei clasate în turneu se califică la JO 2020.