Prima înfrângere a venit în derby! Campioana Sepsi a surclasat Aradul la 32 de puncte

FCC Baschet UAV Arad a suferit în această seară prima înfrângere a sezonului 2021-2022. După 11 victorii consecutive, nouă din ele în campionat, trupa pregătită de Jose Araujo s-a văzut învinsă de Sepsi SIC  Sfântu Gheorghe, scor 44-76, meci contând pentru etapa a zecea a Ligii Naționale. 15 minute a durat echilibrul în derby-ul din Sepsi Arena, interval în care “galben-albastrele”au fost egalele campioanei României şi au condus în trei rânduri. De la 19-18 pentru lider, după câteva coşuri de trei puncte ale adversarelor, jocul s-a rupt şi covăsnencele s-au distanţat pe tabelă. După pauză, arădencele nu au mai avut forţa să revină, iar soarta întâlnirii s-a scris cu un succes concludent obţinut de elevele lui Zoran Mikes.

Al 19-lea eșec la rând în faţa lui Sepsi, din 2015 încoace!

Pe lângă ofensiva neinspirată a FCC-ului, diferenţa a fost făcută în mare parte de cele 10 aruncări reuşite de gazde din afara semicercului, în comparaţie cu niciun coş din acea zonă pentru arădence din 19 încercări! Chiar dacă ambele combatante au folosit mai mereu o rotaţie de şapte jucătoare, trupa din Secuime a avut o prestaţie solidă în atac, cu cinci sportive depăşind borna celor 10 puncte, în timp ce doar Hazdovic şi pe final, Ghiţă au reuşit să puncteze la acest capitol. A fost a 22-a înfrângere din 32 de meciuri în fața lui Sepsi în ultimii nouă ani, a 19-a la rând din 2015 încoace, bilanț deloc onorabil pentru baschetul feminin arădean!

FCC UAV rămâne lider și miercuri are restanță cu Sirius

În ciuda eșecului, Aradul rămâne lider în campionat după zece etape, cu 19 puncte dar și un meci mai mult decât rivalele Sepsi și Satu Mare, care au 17 puncte. Pentru FCC UAV urmează restanţa de miercuri seară, ora 18:30, cu BC Sirius Târgu MuMureş.  Meciul se va desfăşura în Sala Sporturilor din oraşul de pe Mureş.

Sepsi SIC Sf. Gheorghe – FCC Baschet UAV Arad 76-44.

Pe sferturi: 18-12, 21-13, 21-11 şi 16-8.