Prea puţin pentru play-off: UTA – Botoşani 0-0, cu „roş-albii” sub aşteptări

Cu toţii ne aşteptam la o evoluţie consistentă a UTA-ei în meciul cu FC Botoşani, adevărat test în cursa pentru play-off-ul din Liga  1. Motivaţi şi financiar de fani şi conducere după jocul bun prestat la FCSB, „roş-albii” au rămas însă datori la ultimul meci acasă din acest an. Balint a preferat să meargă pe mâna echipei care merita să nu piardă pe Arena Naţională, etapa trecută, dar e clar că acest sistem cu un singur atacant, mai ales în meciurile de acasă, nu dă deloc roade. S-a terminat 0-0, punct cu care echipa arădeană se poate declara chiar mulţumită, în condiţiile în care moldovenii au ratat ocazii mari, în special în prima repriză. Shlyakov a fost singurul utist ce a ameninţat poarta oaspeţilor în primele 45 de minute, şutul său de la 30 de metri fiind respins în corner de Pap. În rest, Botoşaniul lui Croitoru a fost la cârma jocului, cu o posesie mult mai bună şi o construcţie ofensivă solidă, care a adus şi la ocazii. Florescu l-a încercat de două ori pe Iacob, ultima oară portarul arădenilor respingând de sub bară, după care s-a cerut penalty, la o intervenţie la limită a lu Vorobjovas, care a atins mingea cu mâna în careu. Târcoveanu a șutat pe lângă vinclu, în minutul 26, iar la două minute distanță, Fili a avut o altă ocazie mare, dar a tras alături, după ce a scăpat pe stânga, în careu. Mitanul secund a ieşit şi UTA la joc, dar fără să consemnăm şanse de gol. Tot Botoşaniul a dominat şi a jucat cu fundaşii la mijloc, tehnicii şi rapizii fotbalişti ai moldovenilor dominând clar linia mediană.

Îngheţ în jocul UTA-ei: moldovenii au fost mai aproape de victorie

Ongenda a fost la un pas de gol în minutul 66, dar Iacob a respins de la rădăcina barei, pentru ca peste trei minute Papa să încerce poarta de la 30 de metri, mingea trecând puţin pe lângă. Fili a încercat un gol de senzație, direct din corner, dar a lovit doar bara. La fel ca în prima parte, UTA a avut doar o ocazie importantă, nou intratul Vukcevic şutând din 12 metri, la colțul lung, dar Pap a respins în lateral, după care Dawa a ajuns înaintea lui Miculescu, arădeanul faultând în careul mic. S-a terminat 0-0, iar UTA ajunge la șase meciuri la rând fără victorie, perioadă în care a marcat o singură dată! Play-off-ul se îndepărtează tot mai mult de arădeni, care nu au reuşit să îşi mulţumească suporterii, aproximativ 4.500, pe o vreme friguroasă. Totuşi, trebuie spus că Botoşaniul este cea mai bună echipă ce a jucat până acum la Arad, fiind preocupată de un fotbal ofensiv, de o bună calitate. La final, publicul de pe „Francisc Neuman” a avut puterea să aplaude ambele echipe, deşi parcă ne aşteptam la altceva de la UTA. Marţi vine deplasarea de la Craiova, cu CS Universitatea, iar semnalele nu sunt prea bune în privinţa jocului. (foto: Ciprian Petcuţ, Sport Pictures)

UTA: Iacob – Baravykas (Vukcevic), Benga, Medjimorec (Erico), Shlyakov – Vorobjovas, Passaglia (Batha) – Roger, Ubbink (Antal), Miculescu – Dangubic (Hora).

FC Botoșani: Pap – Braun, Racovița, Dawa, Țigănașu – Târcoveanu, Papa, Florescu, Jaja (Patache), Ongenda (Șeroni) – Fili.

Au arbitrat: M. Bârsan (București) – la centru, D. Mitruți (Craiova) și M. Badrea (Rm. Vâlcea).