Prea mult efort în fața tinerelor „studente” din Cluj, FCC UAV a câștigat scontat pe Someș

FCC UAV Arad a avut nevoie de prea mult timp pentru a-și securiza victoria pe terenul modestei Universitatea Cluj, în a doua etapă a returului Ligii Naționale de baschet feminin. Echipa pregătită de Bogdan Bulj nu a făcut deloc un joc strălucit în fața echipei căreia îi dădea „suta” în turul campionatului, la Arad. Acum a fost doar 75-60 (15-15, 19-15, 20-15, 21-15), la pauza mare oaspetele conducând cu doar patru puncte. Fără Hadzovic, care mai are de stat pe margine după ce și-a fisurat unul dintre degetele mâinii stângi, dar cu două dintre achizițiile începutului de an pe parchet, americanca Green și poloneza Pyka, arădencele au reușit să facă diferența abia în partea a doua, în special în debutul sfertului trei.

Victorie securizată în partea a doua, double-double pentru Greene

A fost nevoie de prea multă transpirație și efort, pentru o victorie ce trebuia să fie una facilă, de serviciu. Americanca Nikki Greene bifează al doilea double-double în tot atâtea partide pentru noua sa echipă. Ca și cu CSM Târgoviște, printre remarcate s-au mai aflat Baptiste și Pyka. Pentru „galben-albastre” urmează o partidă grea pe teren propriu, cu Olimpia CSU Brașov. Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus clar, de câteva minute, în deplasare la Târgoviște, cu 98-42 și continuă să fie lider neînvins, cu 24 de puncte, urmată în clasament de FCC UAV Arad, 23.

Formații și marcatoare:

U. Cluj: Sutton 15, Chiș 13, Putra 10, Santa 7, Uiuiu 5, Rus 3, Horvath 3, Mihăișan 2, Popovici 2.

FCC UAV Arad: Green 19, Baptiste 18, Pyka 12, Akathiotou 7, Georgieva 7, Racic 7, Fleșer 3, Vaida 2, Negru și Ciotir.