Postolachi – protagonist în victoria istorică a Moldovei! Abeid a oferit un assist în tricoul Mauritaniei

Internaționalii UTA-ei, Virgiliu Postolachi și Aly Abeid, au trăit momente de bucurie aseară. Ambii au obținut victorii importante cu reprezentativele lor, cea a Republicii Moldova putând fi considerată chiar istorică, cu utistul Postolachi protagonist în repriza a doua, cea care a consemnat răsturnarea incredibilă a scorului în duelul cu Polonia lui Milik și Lewandowski. Postolachi l-a înlocuit pe Damașcan la pauza partidei Moldova – Polonia, la scorul de 0-2 și a fost părtaș la miracolul produs de basarabeni, care au terminat în avantaj: 3-2! Milik și Lewandowski au înscris pentru polonezi în prima parte, dar „dubla” lui Nicolaescu și reușita lui Baboglo au adus cea mai importantă victorie într-un meci oficial din istoria de aproape 35 de ani a naționalei Moldovei. Formația de peste Prut a mai înregistrat doar trei succese cu adversari de un calibru oarecum asemănător: 3-2 cu Țara Galilor, în 1994, 1-0 cu Austria în 2003 și 3-0 cu Ungaria în 2007. Cu această victorie, echipa lui Postolachi a ajuns la 5 puncte și a urcat pe locul 3 al Grupei E din preliminariile EURO 2024.

Clasament

Abeid a centrat la golul doi al Mauritaniei

Abeid a fost integralist și căpitan în succesul Mauritaniei cu 3-0 în deplasarea din Sudan. Fundașul stânga, folosit în centrul defensivei, și-a trecut în cont și un assist. La al doilea gol al formației sale, Abeid a centrat din partea stângă, iar Houbeib a înscris cu capul. Succesul obținut duce Mauritania pe primul loc în Grupa I a calificărilor pentru Cupa Africii pe Națiuni, cu 8 puncte, însă prezența la turneul final va trebui confirmată în ultima etapă, când formația utistului are nevoie de cel puțin un punct din disputa de pe teren propriu cu Gabon. În fine, Marko Vukcevic, care mai e jucătorul UTA-ei numai până la 30 iunie, a fost integralist pentru naționala Muntenegrului, în eșecul cu 1-4 pe teren propriu cu Cehia, în amical.