Postolachi a bifat aproape o jumătate de oră în eșecul Moldovei de la Tirana

Internaționalii UTA-ei convocați la naționale au fost rezerve în meciurile din preliminariile Euro 2024, dar au intrat pe teren în repriza secundă. Chiar dacă nu va mai continua în „alb-roșu”, Marko Vukcevic este jucătorul arădenilor până pe 30 iunie, așa că adaugă o selecție prin intrarea pe teren în minutul 72 al confruntării dintre Muntenegru și Ungaria. Meciul s-a încheiat la egalitate 0-0 și muntenegrenii strâng 4 puncte, clasându-se pe locul 3 în Grupa G, după Serbia (6 puncte) și Ungaria (tot cu 4 puncte). În schimb, naționala Republicii Moldova a pierdut 2-0 în Albania. Virgiliu Postolachi (golgheter la UTA, cu 14 reușite sezonul trecut) a intrat pe teren în minutul 65, la 1-0.

Vukcevic a intrat și el pe parcurs, Aly Abeid joacă marți, în Sudan – Mauritania

Republica Moldova pierde, astfel, primul meci în Grupa I, după cele două remize ce o situează pe locul 4, după Cehia (7 puncte), Polonia și Albania, câte 3 puncte. Marți seară, ora 21:45, Republica Moldova va juca la Chișinău, cu Polonia. Cel de-al treilea utist convocat la națională, Aly Abeid, va juca tot marți, dar în tricoul Mauritaniei, în deplasarea din Sudan. Postolachi și Abeid vor primi o săptămână în plus pentru a se odihni, urmând să revină la pregătirile UTA-ei pe finalul lunii.