Portugalia a câştigat prima ediţie a Ligii Naţiunilor la fotbal

Selecţionata Portugaliei, campioana europeană en titre, a câştigat prima ediţie a Ligii Naţiunilor la fotbal, după ce a învins echipa Olandei cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, în finala jucată pe Stadionul ”Dragao” din Porto. Lusitanii s-au impus prin golul marcat de Goncalo Guedes (60). Ambele echipe au câştigat în semifinale cu 3-1, Portugalia învingând Elveţia, iar Olanda trecând de Anglia.

În finala mică a competiţiei, Anglia a trecut de Elveţia cu scorul de 6-5, la loviturile de departajare, la Guimaraes. După 90 de minute şi prelungiri, scorul a fost 0-0. Diferenţa a fost făcută de penalty-ul ratat de Josip Drmic sau de intervenţia portarului Jordan Pickford, cel care a şi transformat una dintre loviturile de departajare.

Partida a fost arbitrată de arădeanul Ovidiu Haţegan, cel care cu ajutorul tehnologiei VAR, a anulat un gol al englezilor.