Pop și Anișorac au fost titulari în recitalul naționalei U19, Stanciu s-a remarcat în tricoul României U17

Internaționalii de juniori și tineret ai UTA-ei se remarcă sub tricolor. După Cristi Mihai, la naționala U20 și Cătălin Vulturar, la reprezentativa U21, de tineret, ambii marcatori, Rareș Pop avea și el șansa să marcheze în tricoul României U19. Echipa pregătită de Adrian Dulcea a trecut cu 7-0 de San Marino, în preliminariile pentru Euro 2024. Mijlocașul de bandă al UTA-ei nu s-a aflat pe lista marcatorilor și nici pe cea a jucătorilor care au pasat decisiv, cu toate că a evoluat timp de 75 de minute. Ionuț Anișorac, fundaș împrumutat de UTA la Chindia, a fost integralist, iar Fabiano Cibi, mijlocaș care evoluează tot sub formă de împrumut la Dumbrăvița, a rămas pe bancă. Golurile „tricolorilor” în disputa de pe stadionul „Bazaly” din Ostrava au fost înscrise de: Mario Tudose (35), Luca Banu (38), Alexandru Capac (57, 90+3), Iustin Răducan (67), George Gogescu (75) și Mihnea Rădulescu (83).

În cealaltă partidă disputată în grupa a 10-a, Cehia a învins Finlanda cu 1-0. Așadar, „tricolorii” au nevoie de minim un punct din ultima partidă, contra formației gazdă, pentru a fi siguri de calificarea la Turul de Elită, ultima fază înainte de turneul final. În cazul unui eșec cu Cehia, România ar încheia seria pe locul secund doar dacă va avea un golaveraj superior Finlandei, care în ultimul meci va întâlni San Marino. Duelurile vor avea loc marți, de la ora 16.

Reprezentativa tricoloră de fotbal sub 17 ani a disputat duminică, la Tivat, un meci amical împotriva țării gazdă. Acesta s-a încheiat cu scorul de 2-2, după ce România avea 2-1 la pauză. Aflat la prima selecție, utistul Raul Stanciu a fost titularizat de selecționerul Nicolae Roșca ca și vârf și a oferit ambele pase decisive. Cele două echipe vor disputa o nouă partidă de pregătire marți, începând cu ora 12:00.