Poenaru este nedumerit după egalul cu Chindia: ”În prima repriză, nu au făcut ce le-am cerut…”

UTA a scos doar un 1-1 cu ultima clasată din Superliga, Chindia Târgoviște și face primul pas greșit pe teren propriu. La final, antrenorul Ilie Poenaru s-a declarat destul de nemulțumit de atitudinea echipei din prima repriză și nu e prima oară când își critică jucătorii, lăsând de înțeles că și-au subestimat adversarii. Mai mult, se pare că jucătorii nu îi înțeleg indicațiile, atâta timp cât prima repriză a fost o enigmă și pentru el: Din păcate, doar un punct. Ne doream toate cele trei puncte, dar am avut două reprize diametral opuse. Nu am început bine meciul, nu au făcut ceea ce le-am cerut. Am avut un joc mai mult de așteptare, dar nu știu ce așteptam. O repriză slabă. Am fost crispați, nu am avut soluții, cu toate că știam ce trebuia să facem. Din păcate, n-a fost să fie în prima repriză. În a doua repriză am schimbat și sistemul, am jucat cu doi atacanți.

Am pus presiune, am făcut cam ceea ce trebuia să facem în prima, cu presing avansat, să rămânem sus. Am mai fost pățiți și la Mioveni. Nu vreau să jignesc, dar le-am spus că fac o mare greșeală dacă subestimăm adversarul. Din păcate, norocul nu a fost de partea noastră. Mai ai nevoie și de noroc în anumite ocazii. Asta este. Ceea ce este important este că în a doua repriză am putut să revenim, să egalăm. Ne doream aceste trei puncte foarte mult, din păcate atât s-a putut”, a declarat Ilie Poenaru, la finalul partidei cu Chindia. În urma acestui rezultat, UTA este pe un intermediar loc 8 în Superliga, cu 12 puncte, la egalitate cu CFR Cluj și FC Botoșani, care au însă câte două meciuri mai puțin disputate.